2015-08-05 06:00

2015-08-05 06:00

Lättare att samåka med ny tjänst

KARLSTAD: Delningsekonomin sprider sig

Delningsekonomin sprider sig. Nu har Gomore lanserat privat biluthyrning i Karlstad. Konceptet går ut på att privatpersoner kan hyra bil av varandra via en digital plattform.

Delningsekonomi kallas den nya trenden som bygger på att människor hyr ut sina tillgångar när man inte har användning för dem. Företag som vuxit sig stora genom att underlätta utbyte av tjänster mellan privatpersoner är bland andra Airbnb, där privatpersoner lägger ut sina lägenheter till uthyrning, och taxibolaget Uber där bilägare via en app lätt kan ta körningar i området

Finns flera alternativ

Delningsekonomin växer också inom tjänster som biluthyrning och samåkning. Utomlands finns det flera tjänster, och i Sverige har vi sedan tidigare bland andra Flexidrive. Som komplement till de kommersiella alternativen finns till exempel ideella Skjutsgruppen.

Nu har en ny biluthyrningsportal och samåkningstjänst kommit till Karlstadsområdet: Gomore.

Skandinaviens största

Gomore är enligt egen uppgift Skandinaviens största bildelningstjänst med över 350 000 medlemmar i Sverige, Norge och Danmark.

– Vi har som ambition att optimera bilanvändningen, då det i genomsnitt sitter 1,7 personer i varje bil på de svenska vägarna samt att bilar används i snitt ca en timme per dygn, säger Ann Boström, svensk marknadschef hos Gomore.

Genom att söka på företagets nätportal kan personer som är ute efter att hyra bil hitta relevanta matchningar.

De uthyrda bilarna täcks av en specialförsäkring under uthyrningsperioden så att bilägarens befintliga bilförsäkring inte påverkas om olyckan skulle vara framme.

På mindre än ett år har Gomore blivit den största privata biluthyrningsportalen i Danmark. Där säger man sig ha sett en positiv utveckling i städer där mer traditionella hyrbilsalternativ inte finns tillgängliga.

Gemenskap

– Vår tjänst skapar en ny dimension av gemenskap och samhörighet i grannskapet samtidigt som man optimerar användandet av existerande resurser, säger Ann Boström.

I mitten av juli lanserade Gomore tjänsten i Karlstad.

Ett tiotal bilprofiler i Karlstad har redan skapats, dock är inte alla online ännu, då vissa personer exempelvis inte har hunnit lägga till bilder på bilen etcetera.

Hur bestäms priset?

– Bilägaren bestämmer själv dygnspriset. Dock är minimumpriset man kan sätta 195 kronor på grund av den inkluderade försäkringen. Det ska även läggas till att även om man kan sätta ett väldigt högt pris på sin bil så lönar det sig sällan så vi brukar i stället uppmuntra våra medlemmar att sätta ett konkurrenskraftigt pris så att de får fler uthyrningar och skapar goda relationer till hyrestagare i närområdet.

Bilar som hyrs ut får vara max 15 år gamla. Hyrestagare skall vara minst 23 år och haft körkort i minst tre år.

Gomore har även en samåkningstjänst i Karlstad.

182 medlemmar

– Karlstads samåkningsgrupp har 182 medlemmar. I gruppen kan man se alla skjutsar som går från och till Karlstad så just samåkningsgruppen är främst ämnad för folk som söker skjuts. Man kan naturligtvis även erbjuda skjuts om man ska köra till eller från Karlstad. Då anger man bara vilken rutt man ska köra, vilken tid och hur många platser man har lediga i bilen. När man har skapat denna så kallade skjutsannonsen är det fritt fram för folk att boka säten online.

Delningsekonomi kallas den nya trenden som bygger på att människor hyr ut sina tillgångar när man inte har användning för dem. Företag som vuxit sig stora genom att underlätta utbyte av tjänster mellan privatpersoner är bland andra Airbnb, där privatpersoner lägger ut sina lägenheter till uthyrning, och taxibolaget Uber där bilägare via en app lätt kan ta körningar i området

Finns flera alternativ

Delningsekonomin växer också inom tjänster som biluthyrning och samåkning. Utomlands finns det flera tjänster, och i Sverige har vi sedan tidigare bland andra Flexidrive. Som komplement till de kommersiella alternativen finns till exempel ideella Skjutsgruppen.

Nu har en ny biluthyrningsportal och samåkningstjänst kommit till Karlstadsområdet: Gomore.

Skandinaviens största

Gomore är enligt egen uppgift Skandinaviens största bildelningstjänst med över 350 000 medlemmar i Sverige, Norge och Danmark.

– Vi har som ambition att optimera bilanvändningen, då det i genomsnitt sitter 1,7 personer i varje bil på de svenska vägarna samt att bilar används i snitt ca en timme per dygn, säger Ann Boström, svensk marknadschef hos Gomore.

Genom att söka på företagets nätportal kan personer som är ute efter att hyra bil hitta relevanta matchningar.

De uthyrda bilarna täcks av en specialförsäkring under uthyrningsperioden så att bilägarens befintliga bilförsäkring inte påverkas om olyckan skulle vara framme.

På mindre än ett år har Gomore blivit den största privata biluthyrningsportalen i Danmark. Där säger man sig ha sett en positiv utveckling i städer där mer traditionella hyrbilsalternativ inte finns tillgängliga.

Gemenskap

– Vår tjänst skapar en ny dimension av gemenskap och samhörighet i grannskapet samtidigt som man optimerar användandet av existerande resurser, säger Ann Boström.

I mitten av juli lanserade Gomore tjänsten i Karlstad.

Ett tiotal bilprofiler i Karlstad har redan skapats, dock är inte alla online ännu, då vissa personer exempelvis inte har hunnit lägga till bilder på bilen etcetera.

Hur bestäms priset?

– Bilägaren bestämmer själv dygnspriset. Dock är minimumpriset man kan sätta 195 kronor på grund av den inkluderade försäkringen. Det ska även läggas till att även om man kan sätta ett väldigt högt pris på sin bil så lönar det sig sällan så vi brukar i stället uppmuntra våra medlemmar att sätta ett konkurrenskraftigt pris så att de får fler uthyrningar och skapar goda relationer till hyrestagare i närområdet.

Bilar som hyrs ut får vara max 15 år gamla. Hyrestagare skall vara minst 23 år och haft körkort i minst tre år.

Gomore har även en samåkningstjänst i Karlstad.

182 medlemmar

– Karlstads samåkningsgrupp har 182 medlemmar. I gruppen kan man se alla skjutsar som går från och till Karlstad så just samåkningsgruppen är främst ämnad för folk som söker skjuts. Man kan naturligtvis även erbjuda skjuts om man ska köra till eller från Karlstad. Då anger man bara vilken rutt man ska köra, vilken tid och hur många platser man har lediga i bilen. När man har skapat denna så kallade skjutsannonsen är det fritt fram för folk att boka säten online.