2018-04-13 15:37

2018-04-13 15:37

Rutinerad 23-åring tar över kaptensbindeln

FOTBOLL: Slitvargen Svanström tror på Viken

Omgiven av en trupp som knappt är myndig är 23-årige Erik Svanström en av ”veteranerna” i årets Viken. Nu tar han över kaptensbindeln efter Thomas Sääv.

Efter en lång och slitsam hockeysäsong är det osäkert om fjolårets lagkapten i Viken, Thomas Sääv, kommer till spel i år. Kaptensbindeln tas över av Erik Svanström – en av lagets nyckelspelare, enligt tränaren Magnus Wallin.

– Han har varit den jämnaste och mest tongivande spelaren vi haft under försäsongen, utan tvekan, säger tränaren Magnus Wallin.

Innermittfältaren fyllde 23 år ett par dagar före premiären och är en av de äldre spelarna i årets unga trupp. Men Svanström har lätt att relatera till lagets juniorer som nu försöker ta plats i division 4-laget. Redan som 16-åring tillhörde han klubbens a-lagstrupp, innan han lämnade klubben och staden för studier på ett fotbollsgymnasium i Kalmar och kontrakt med allsvenska Kalmar FF.

Men efter bara ett år i Kalmar återvände Svanström till Åmål och moderklubben Viken.

– Jag tröttnade lite på fotbollen, fick lite hemlängtan och flyttade hem igen. Det var lite för tidigt för mig att flytta hemifrån då. Laga egen mat och så, det kan jag ju knappt nu, skrattar han.

I Åmål fick Svanström tillbaka fotbollssuget. Han värvades snart till IFK Åmål, som då låg i tvåan. Efter två säsonger hos Kamraterna följde han efter tränaren Magnus Wallin och ett gäng andra spelare till Viken 2015.

– Det är roligt att vara tillbaka i moderklubben. Man känner igen allt och känner många ledare och spelare.

Svanström har en enorm arbetskapacitet men har hämmats av skador de senaste säsongerna. Det är först i år han känner att han kan gå för fullt. I november opererade han bort en bit av menisken och efter en lyckad rehab känner han sig stark inför premiären på söndag.

– Jag har varit noga med rehaben. Nu känns det bättre än någonsin, även på konstgräset.

Vad har du för förväntningar på årets säsong?

– Jag skulle vilja tippa oss på övre halvan. Vi har ett ungt lag så det kommer säkert att gå upp och ner. Men får vi bara spela ihop en startelva och får i gång laget så tror jag att det kommer att gå bra.

Svanström är droppande mittfältare i det nya spelsystemet.

– Jag ska ligga lågt, hämta boll och samla ihop det lite.

Vad tror du att det blir för match i premiären mot Stala/Myckleby nu på söndag?

– Det brukar alltid vara svårt att få ihop spelet i seriepremiären. Det blir nog en krigarmatch. De som springer mest kommer nog att vinna.

Efter en lång och slitsam hockeysäsong är det osäkert om fjolårets lagkapten i Viken, Thomas Sääv, kommer till spel i år. Kaptensbindeln tas över av Erik Svanström – en av lagets nyckelspelare, enligt tränaren Magnus Wallin.

– Han har varit den jämnaste och mest tongivande spelaren vi haft under försäsongen, utan tvekan, säger tränaren Magnus Wallin.

Innermittfältaren fyllde 23 år ett par dagar före premiären och är en av de äldre spelarna i årets unga trupp. Men Svanström har lätt att relatera till lagets juniorer som nu försöker ta plats i division 4-laget. Redan som 16-åring tillhörde han klubbens a-lagstrupp, innan han lämnade klubben och staden för studier på ett fotbollsgymnasium i Kalmar och kontrakt med allsvenska Kalmar FF.

Men efter bara ett år i Kalmar återvände Svanström till Åmål och moderklubben Viken.

– Jag tröttnade lite på fotbollen, fick lite hemlängtan och flyttade hem igen. Det var lite för tidigt för mig att flytta hemifrån då. Laga egen mat och så, det kan jag ju knappt nu, skrattar han.

I Åmål fick Svanström tillbaka fotbollssuget. Han värvades snart till IFK Åmål, som då låg i tvåan. Efter två säsonger hos Kamraterna följde han efter tränaren Magnus Wallin och ett gäng andra spelare till Viken 2015.

– Det är roligt att vara tillbaka i moderklubben. Man känner igen allt och känner många ledare och spelare.

Svanström har en enorm arbetskapacitet men har hämmats av skador de senaste säsongerna. Det är först i år han känner att han kan gå för fullt. I november opererade han bort en bit av menisken och efter en lyckad rehab känner han sig stark inför premiären på söndag.

– Jag har varit noga med rehaben. Nu känns det bättre än någonsin, även på konstgräset.

Vad har du för förväntningar på årets säsong?

– Jag skulle vilja tippa oss på övre halvan. Vi har ett ungt lag så det kommer säkert att gå upp och ner. Men får vi bara spela ihop en startelva och får i gång laget så tror jag att det kommer att gå bra.

Svanström är droppande mittfältare i det nya spelsystemet.

– Jag ska ligga lågt, hämta boll och samla ihop det lite.

Vad tror du att det blir för match i premiären mot Stala/Myckleby nu på söndag?

– Det brukar alltid vara svårt att få ihop spelet i seriepremiären. Det blir nog en krigarmatch. De som springer mest kommer nog att vinna.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.