2016-09-09 16:16

2016-09-09 16:16

Träningsvilliga amerikaner vill ta IFK Åmål till tvåan

FOTBOLL: Vill få fart på karriären i Sverige

Utan fotbollsimporterna hade IFK Åmål inte haft ett lag i dag. Spelarna själva njuter av tillvaron.
– Vi hade aldrig kunnat spela fotboll på heltid i USA, säger backen Carl Schneider.

Efter degraderingen från division 3 i höstas flydde spelarna IFK Åmål. Lösningen blev att plocka in spelare från världens alla hörn. När IFK Åmål förra helgen mötte Kungshamn bestod truppen av åtta olika nationaliteter.

– Jag förväntade mig inte att komma till Sverige och spela med ett lag fullt av utländska killar, säger Samuel Howard som tillsammans med sina amerikanska IFK-kompisar Carl Schneider, Tanner Hopwood och Shaun Watt tagit cykeln från boendet i Finserud till Örnäs för att spela lite fotbollsvolleyboll. Det är dagen före matchdag och tränaren Conny Johansson har beordrat vila, men fotbollstennis går under vila för den här kvartetten.

– De här kilarna är så träningsvilliga så ibland måste Conny Johansson säga till dem att de inte får träna vissa dagar, säger Bernt Nilsson, ordförande i IFK Åmåls fotbollssektion.

Samuel Howard, som även jobbar med barn- och ungdomslagen i klubben, erkänner att de är ”träningsfreaks”.

– Det som är positivt med att vara på ett ställe som Åmål är att det inte finns så mycket annat som drar. Vår dagliga rutin är att vakna, äta frukost, gå till gymmet, vila, äta och träna fotboll, säger han.

Killarna kommer från olika delstater i USA och från Kanada och kände inte varandra sedan tidigare. Samuel Howard anlände redan i februari, medan övriga amerikaner kom under sommaruppehållet.

Samtliga spelade fotboll under collegeåren. Efter college är möjligheterna att fortsätta spela organiserad fotboll begränsad. Seriesystemet i USA skiljer sig från Sveriges. Det finns några ligor på hög nivå men sedan är det ett stort glapp ner till en korpenliknande liga. Vill man satsa på fotbollen, men ändå inte når de högsta ligorna är det svårt, menar de.

– Det finns inte så många ligor så om du inte är proffs är det tufft att fortsätta efter college. I Sverige är de bättre på att ta vara på de yngre talangerna, säger Tanner Hopwood.

Han jobbade som bilförsäljare ett år innan han kom till Sverige medan övriga hoppade på fotbollsäventyret direkt efter college. Via agenter kom de alla i kontakt med IFK Åmål och tränaren Conny Johansson.

21 spelare ingår i IFK Åmåls trupp i år. Av dem är 14 spelare från utlandet. Med så många spelare som alla är här för en sak finns det inte utrymme att jogga runt på träningarna. Det är den konkurrenssituationen som gör att laget håller en så hög lägstanivå, menar de.

– Vår styrka är att vi har många spelare som bara är här för att spela fotboll. Vi kan fokusera på fotbollen på ett annat sätt än de andra lagen, säger Carl Schneider.

Med åtta nationaliteter, alla skolade på sitt sätt, i laget gäller det att kompromissa för att hitta ett vägvinnande spel. Något laget har blivit bättre och bättre på. Laget står för tillfället på åtta raka segrar och leder serien, en poäng före Melleruds IF inför söndagens match mot Skärhamns IK.

– Vi har några som vill spela som brassarna, passningsorienterad fotboll med mycket bollägande. Sedan har vi oss amerikaner som slår bollen bakom försvaret och springer så fort som vi kan, säger Carl Schneider och skrattar.

– I början av säsongen var det lite osäkert hur vi skulle spela men nu har vi hittat en bra mix, säger Samuel Howard.

Vad tycker ni om nivån på serien?

– Det är blandat. Det finns många unga talanger men också äldre spelare som kanske inte har fotbollen som högsta prioritet, säger Samuel Howard.

Även om de trivs bra både i stan och i laget vet de ännu inte riktigt hur det blir nästa säsong. Just nu riktar de allt fokus på att föra upp IFK Åmål i division 3 igen.

– Både vårt och föreningens mål är att gå upp i division 2 igen. Med det laget vi har nu har vi en bra möjlighet att göra det så jag hoppas att många av killarna blir kvar i laget, säger Samuel Howard.

Drömmen, som de delar, är att bli kvar i Europa några år och se hur långt de kan nå. Hur det än går med fotbollen ser de Sverigeäventyret som en viktig erfarenhet. Utanför planen har en helt ny värld öppnat sig. Maten, vädret, de ljusa sommarnätterna och hur man tar sig fram är några saker som skiljer sig jämfört med staterna.

– Här tar vi cykeln överallt men det hade inte hänt i USA. Jag kommer från en mindre stad än den här men om jag hade sett mina föräldrar cykla i stan hade jag tänkt: ”Vad håller de på med”, säger Tanner Hopwood.

För att vidga sina svenska vyer passar de även på att turista lite när de åker på bortamatcherna.

– När vi åkte till Högsäter tog det två timmar att åka dit men bara 45 minuter hem. Vi tog lite omvägar för att se på den fina naturen och sjöarna, säger Samuel Howard.

De har redan snappat upp en hel del svenska ord och fraser men på planen är det engelska som gäller – oftast.

– Ibland, om inte Jesper (Englund) eller Gustav (Weingartshofer) lyssnar skriker jag till dem på svenska, säger Samuel Howard.

Efter degraderingen från division 3 i höstas flydde spelarna IFK Åmål. Lösningen blev att plocka in spelare från världens alla hörn. När IFK Åmål förra helgen mötte Kungshamn bestod truppen av åtta olika nationaliteter.

– Jag förväntade mig inte att komma till Sverige och spela med ett lag fullt av utländska killar, säger Samuel Howard som tillsammans med sina amerikanska IFK-kompisar Carl Schneider, Tanner Hopwood och Shaun Watt tagit cykeln från boendet i Finserud till Örnäs för att spela lite fotbollsvolleyboll. Det är dagen före matchdag och tränaren Conny Johansson har beordrat vila, men fotbollstennis går under vila för den här kvartetten.

– De här kilarna är så träningsvilliga så ibland måste Conny Johansson säga till dem att de inte får träna vissa dagar, säger Bernt Nilsson, ordförande i IFK Åmåls fotbollssektion.

Samuel Howard, som även jobbar med barn- och ungdomslagen i klubben, erkänner att de är ”träningsfreaks”.

– Det som är positivt med att vara på ett ställe som Åmål är att det inte finns så mycket annat som drar. Vår dagliga rutin är att vakna, äta frukost, gå till gymmet, vila, äta och träna fotboll, säger han.

Killarna kommer från olika delstater i USA och från Kanada och kände inte varandra sedan tidigare. Samuel Howard anlände redan i februari, medan övriga amerikaner kom under sommaruppehållet.

Samtliga spelade fotboll under collegeåren. Efter college är möjligheterna att fortsätta spela organiserad fotboll begränsad. Seriesystemet i USA skiljer sig från Sveriges. Det finns några ligor på hög nivå men sedan är det ett stort glapp ner till en korpenliknande liga. Vill man satsa på fotbollen, men ändå inte når de högsta ligorna är det svårt, menar de.

– Det finns inte så många ligor så om du inte är proffs är det tufft att fortsätta efter college. I Sverige är de bättre på att ta vara på de yngre talangerna, säger Tanner Hopwood.

Han jobbade som bilförsäljare ett år innan han kom till Sverige medan övriga hoppade på fotbollsäventyret direkt efter college. Via agenter kom de alla i kontakt med IFK Åmål och tränaren Conny Johansson.

21 spelare ingår i IFK Åmåls trupp i år. Av dem är 14 spelare från utlandet. Med så många spelare som alla är här för en sak finns det inte utrymme att jogga runt på träningarna. Det är den konkurrenssituationen som gör att laget håller en så hög lägstanivå, menar de.

– Vår styrka är att vi har många spelare som bara är här för att spela fotboll. Vi kan fokusera på fotbollen på ett annat sätt än de andra lagen, säger Carl Schneider.

Med åtta nationaliteter, alla skolade på sitt sätt, i laget gäller det att kompromissa för att hitta ett vägvinnande spel. Något laget har blivit bättre och bättre på. Laget står för tillfället på åtta raka segrar och leder serien, en poäng före Melleruds IF inför söndagens match mot Skärhamns IK.

– Vi har några som vill spela som brassarna, passningsorienterad fotboll med mycket bollägande. Sedan har vi oss amerikaner som slår bollen bakom försvaret och springer så fort som vi kan, säger Carl Schneider och skrattar.

– I början av säsongen var det lite osäkert hur vi skulle spela men nu har vi hittat en bra mix, säger Samuel Howard.

Vad tycker ni om nivån på serien?

– Det är blandat. Det finns många unga talanger men också äldre spelare som kanske inte har fotbollen som högsta prioritet, säger Samuel Howard.

Även om de trivs bra både i stan och i laget vet de ännu inte riktigt hur det blir nästa säsong. Just nu riktar de allt fokus på att föra upp IFK Åmål i division 3 igen.

– Både vårt och föreningens mål är att gå upp i division 2 igen. Med det laget vi har nu har vi en bra möjlighet att göra det så jag hoppas att många av killarna blir kvar i laget, säger Samuel Howard.

Drömmen, som de delar, är att bli kvar i Europa några år och se hur långt de kan nå. Hur det än går med fotbollen ser de Sverigeäventyret som en viktig erfarenhet. Utanför planen har en helt ny värld öppnat sig. Maten, vädret, de ljusa sommarnätterna och hur man tar sig fram är några saker som skiljer sig jämfört med staterna.

– Här tar vi cykeln överallt men det hade inte hänt i USA. Jag kommer från en mindre stad än den här men om jag hade sett mina föräldrar cykla i stan hade jag tänkt: ”Vad håller de på med”, säger Tanner Hopwood.

För att vidga sina svenska vyer passar de även på att turista lite när de åker på bortamatcherna.

– När vi åkte till Högsäter tog det två timmar att åka dit men bara 45 minuter hem. Vi tog lite omvägar för att se på den fina naturen och sjöarna, säger Samuel Howard.

De har redan snappat upp en hel del svenska ord och fraser men på planen är det engelska som gäller – oftast.

– Ibland, om inte Jesper (Englund) eller Gustav (Weingartshofer) lyssnar skriker jag till dem på svenska, säger Samuel Howard.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.