2016-07-04 14:28

2016-07-04 14:29

Ken Eddy slutar som tränare

ISHOCKEY: "Ingenting varar för evigt"

ÅSK:s tränare, Ken Eddy har nappat på erbjudandet att träna juniorer i St Pölten i Österrike och bryter där med sitt fyraåriga kontrakt med Åmålsklubben.
– Det blev lite hastigt på. Men vi vill inte stoppa honom från den här möjligheten, säger ÅSK:s ordförande Mikael Engberg.

På fredagen hade Åmåls SK ett spelarmöte där deras tränare sedan tre år tillbaka, Ken Eddy, berättade att han kommer att sluta. Det blev en känslosam stund. För Ken Eddy har tiden i ÅSK betytt mycket mer än bara ishockey.

– ÅSK är ett härligt gäng ungdomar. Laget blev som min familj och jag anser alla spelarna vara mina vänner. Tar man hand om varandra så blir det bra hockey, säger han.

Känns spännande

Det är med skräckblandad förtjusning som amerikanen lämnar familjen i ÅSK för sitt nya projekt.

– Det känns spännande och samtidigt lite läskigt. Som nya saker så ofta gör. Den här chansen kunde jag verkligen inte tacka nej till.

Om att sluta som tränare för i Åmål säger han:

– De här tre åren i ÅSK har varit jättebra, men ingenting varar för evigt. Förändringar sker oavsett om de är bra eller dåliga. Den här möjligheten hade jag aldrig fått utan ÅSK.

Fokus utanför isen

Ken Eddy har jobbat med individuell spelarutveckling, något han brinner för. Fokus har legat på livet utanför isen, vilket han kommer ta med sig till Österrike och juniorerna i St Pölten.

– Den akademiska utvecklingen är viktig. Spelarna ska inte bara bli bra på isen, utan även respektabla samhällsmedborgare och bra personer. Det är vad jag mest ser fram emot. Det är roligast att jobba med yngre spelare. De är hungriga på kunskap och öppna för att lära sig, säger Ken Eddy.

Tydlig utveckling

Under de tre år Ken Eddy tränade ÅSK märkte han en tydlig utveckling både på och utanför isen.

– Jag märkte hur vi blev bättre för varje dag som gick. Rent statistiskt så blev vi bättre i alla avseenden, även om det blev en del förluster. Laget i år är bra och bör bli framgångsrikt. Jag tror ÅSK har en ljus framtid framför sig om de fortsätter på samma väg. De är absolut redo för att klara av ett slutspel.

Har många att tacka

ÅSK-familjen sträcker sig så klart långt utanför spelarna. Det är med darr på rösten som Ken Eddy pratar om alla som har gjort hans tid i Åmål så minnesvärd.

– Jag har en lång lista på alla som jag vill tacka för den här tiden i ÅSK. Inte minst klubbens ordförande Mikael Engberg och assisterande tränare Mattias Eriksson. Det är så mycket folk utanför isen som är med och bidrar till framgångarna.

Kommer finnas kvar

Ken Eddy anser dock inte sin tid i Åmål och ÅSK som slutgiltig. På frågan om det finns någon chans att han återvänder till klubben svarar han:

– Dörren är alltid öppen för att återvända till ÅSK. Man måste veta vilka broar som ska brännas och villa som ska finnas kvar. ÅSK är en av de som ska finnas kvar.

Åmåls SK är nu i rekryteringstagen.

– Vi ska nog kunna lämna besked om vem som blir ny tränare för Åmåls SK inom några dagar, säger Mikael Engberg.

På fredagen hade Åmåls SK ett spelarmöte där deras tränare sedan tre år tillbaka, Ken Eddy, berättade att han kommer att sluta. Det blev en känslosam stund. För Ken Eddy har tiden i ÅSK betytt mycket mer än bara ishockey.

– ÅSK är ett härligt gäng ungdomar. Laget blev som min familj och jag anser alla spelarna vara mina vänner. Tar man hand om varandra så blir det bra hockey, säger han.

Känns spännande

Det är med skräckblandad förtjusning som amerikanen lämnar familjen i ÅSK för sitt nya projekt.

– Det känns spännande och samtidigt lite läskigt. Som nya saker så ofta gör. Den här chansen kunde jag verkligen inte tacka nej till.

Om att sluta som tränare för i Åmål säger han:

– De här tre åren i ÅSK har varit jättebra, men ingenting varar för evigt. Förändringar sker oavsett om de är bra eller dåliga. Den här möjligheten hade jag aldrig fått utan ÅSK.

Fokus utanför isen

Ken Eddy har jobbat med individuell spelarutveckling, något han brinner för. Fokus har legat på livet utanför isen, vilket han kommer ta med sig till Österrike och juniorerna i St Pölten.

– Den akademiska utvecklingen är viktig. Spelarna ska inte bara bli bra på isen, utan även respektabla samhällsmedborgare och bra personer. Det är vad jag mest ser fram emot. Det är roligast att jobba med yngre spelare. De är hungriga på kunskap och öppna för att lära sig, säger Ken Eddy.

Tydlig utveckling

Under de tre år Ken Eddy tränade ÅSK märkte han en tydlig utveckling både på och utanför isen.

– Jag märkte hur vi blev bättre för varje dag som gick. Rent statistiskt så blev vi bättre i alla avseenden, även om det blev en del förluster. Laget i år är bra och bör bli framgångsrikt. Jag tror ÅSK har en ljus framtid framför sig om de fortsätter på samma väg. De är absolut redo för att klara av ett slutspel.

Har många att tacka

ÅSK-familjen sträcker sig så klart långt utanför spelarna. Det är med darr på rösten som Ken Eddy pratar om alla som har gjort hans tid i Åmål så minnesvärd.

– Jag har en lång lista på alla som jag vill tacka för den här tiden i ÅSK. Inte minst klubbens ordförande Mikael Engberg och assisterande tränare Mattias Eriksson. Det är så mycket folk utanför isen som är med och bidrar till framgångarna.

Kommer finnas kvar

Ken Eddy anser dock inte sin tid i Åmål och ÅSK som slutgiltig. På frågan om det finns någon chans att han återvänder till klubben svarar han:

– Dörren är alltid öppen för att återvända till ÅSK. Man måste veta vilka broar som ska brännas och villa som ska finnas kvar. ÅSK är en av de som ska finnas kvar.

Åmåls SK är nu i rekryteringstagen.

– Vi ska nog kunna lämna besked om vem som blir ny tränare för Åmåls SK inom några dagar, säger Mikael Engberg.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.