2016-06-14 16:27

2016-06-14 16:27

Barnen glänste på Tössevallen

FOTBOLL: Heldag med fotboll på schemat

Tradition. När sommarlovet börjar tar nästa skola vid – fotbollsskolan. I söndags bjöd Tösse IF in till sin årliga fotbollsskola.

Det var inte bara solen som sken över Tössevallen i söndags då Tösse IF anordnade sin årliga fotbollsskola. På planen glänste också många barn med sina bollkunskaper. De flesta pojkar och flickor var mellan sex och tolv år och träningen leddes av föreningens a-lagsspelare och tränare.

Ledarna peppade

På förmiddagen delades barnen in i fyra grupper, efter ålder, och fick varsin tröja, vattenflaska och boll. Resten av dagen bestod sedan av olika bollövningar där de bland annat fick prova på att dribbla mellan koner, passa sina kamrater och skjuta straffar på mål. Ledarna peppade spelarna under övningarna och spelarnas humör var på topp. De fick även chansen att spela match mot varandra med en uppblåsbar sarg runt om.

Spelade brännboll

Förutom att barnen också åt lunch och frukt tillsammans, avslutades dagen med fotbollsbrännboll mot ledarna. Alla fick varsin medalj och glass som avslutning. Förhoppningsvis är fotbollsskolan en inkörsport till att barnen får mersmak för sporten och vill delta i riktig fotbollsträning så småningom.

Det var inte bara solen som sken över Tössevallen i söndags då Tösse IF anordnade sin årliga fotbollsskola. På planen glänste också många barn med sina bollkunskaper. De flesta pojkar och flickor var mellan sex och tolv år och träningen leddes av föreningens a-lagsspelare och tränare.

Ledarna peppade

På förmiddagen delades barnen in i fyra grupper, efter ålder, och fick varsin tröja, vattenflaska och boll. Resten av dagen bestod sedan av olika bollövningar där de bland annat fick prova på att dribbla mellan koner, passa sina kamrater och skjuta straffar på mål. Ledarna peppade spelarna under övningarna och spelarnas humör var på topp. De fick även chansen att spela match mot varandra med en uppblåsbar sarg runt om.

Spelade brännboll

Förutom att barnen också åt lunch och frukt tillsammans, avslutades dagen med fotbollsbrännboll mot ledarna. Alla fick varsin medalj och glass som avslutning. Förhoppningsvis är fotbollsskolan en inkörsport till att barnen får mersmak för sporten och vill delta i riktig fotbollsträning så småningom.

  • Anneli Svensson