2016-05-11 17:18

2016-05-11 17:18

Rekordförsök på skoltid

ORIENTERING: Orientering i 78 olika länder samma dag

Orienteringsdag. Åmåls låg- och mellanstadieskolor deltog i dag i historiens första världsorienteringsdag, med målet att få så många som möjligt att orientera just den 11 maj.

Bakom Världsorienteringsdagen står Internationella Orientringsförbundet, IOF. Förhoppningen var att slå det tidigare rekordet från VM-året 2003 då 207 979 barn och ungdomar orienterade på 1 381 olika platser.

Orientering i Malawi

Målet i år var att få 250 000 barn och ungdomar att orientera samma dag. Dagens rekordförsök skedde på 2 333 platser runt om i världen. På arrangörens hemsida är alla platser där det orienteras i världen i dag utmärkta. Skolor på Grönland, i Malawi, i Nepal och i Åmål är bland annat med i rekordförsöket.

Åmåls OK var med och arrangerade dagen på hemmaplan.

– Samtliga klubbar i Bohuslän-Dal är med och hjälper till vid VM i Strömstad och Tanum i år och då vill distriktet och vår klubb synas extra mycket i år, säger Ulla Johansson från Åmåls OK.

I Åmål orienterade runt 100 elever från Södra skolan i sjukhusparken på morgonen.

– Det var barn som inte nöjde sig med ett varv, de tog ett varv till, säger Ulla Johansson.

300 elever i Åmål

Senare på förmiddagen yrde 200 elever från Rösparksskolan och Natur- och miljöskolan runt utanför Rösparksskolan. En kort bana runt skolan för de yngre eleverna och en längre och mer utmanande för de äldsta klasserna. Åmåls OK hade lagt banan och ställde upp med både material och vägledare utmed banan.

– Vi hoppas att eleverna får en positiv bild av orienteringen. Sporten är ju väldigt datoriserad i dag så jag tror att de tycker att det är roligt med den här nya tekniken, säger Ulla Johansson.

Lena Pushkolli och Olivia Bååth från klass 4B på Rösparksskolan har precis spurtat i mål på den korta banan.

– Det var roligt men svårt. Vi sprang lite fel mellan trean och fyran, säger Lena.

Bakom Världsorienteringsdagen står Internationella Orientringsförbundet, IOF. Förhoppningen var att slå det tidigare rekordet från VM-året 2003 då 207 979 barn och ungdomar orienterade på 1 381 olika platser.

Orientering i Malawi

Målet i år var att få 250 000 barn och ungdomar att orientera samma dag. Dagens rekordförsök skedde på 2 333 platser runt om i världen. På arrangörens hemsida är alla platser där det orienteras i världen i dag utmärkta. Skolor på Grönland, i Malawi, i Nepal och i Åmål är bland annat med i rekordförsöket.

Åmåls OK var med och arrangerade dagen på hemmaplan.

– Samtliga klubbar i Bohuslän-Dal är med och hjälper till vid VM i Strömstad och Tanum i år och då vill distriktet och vår klubb synas extra mycket i år, säger Ulla Johansson från Åmåls OK.

I Åmål orienterade runt 100 elever från Södra skolan i sjukhusparken på morgonen.

– Det var barn som inte nöjde sig med ett varv, de tog ett varv till, säger Ulla Johansson.

300 elever i Åmål

Senare på förmiddagen yrde 200 elever från Rösparksskolan och Natur- och miljöskolan runt utanför Rösparksskolan. En kort bana runt skolan för de yngre eleverna och en längre och mer utmanande för de äldsta klasserna. Åmåls OK hade lagt banan och ställde upp med både material och vägledare utmed banan.

– Vi hoppas att eleverna får en positiv bild av orienteringen. Sporten är ju väldigt datoriserad i dag så jag tror att de tycker att det är roligt med den här nya tekniken, säger Ulla Johansson.

Lena Pushkolli och Olivia Bååth från klass 4B på Rösparksskolan har precis spurtat i mål på den korta banan.

– Det var roligt men svårt. Vi sprang lite fel mellan trean och fyran, säger Lena.