2016-04-22 15:25

2016-04-22 15:25

Storslam för Åmåls GF

GYMNASTIK: Linnea Åhl har tränat lagen

Åmåls GF briljerade i tävlingen Truppträffen. Klubben tog fyra guld.

Åmåls Gymnastikförenings truppgymnaster skördade stora framgångar vid tävlingen Truppträffen i Kristinehamn den gångna helgen. Tävlingen är stor och lockade runt 500 gymnaster. ÅGF ställde upp med två lag: Flickis och Volto. Lagen tävlade i matta, trampett (hopp) och fristående med showkaraktär.

Resultatmässigt kunde det nästan inte gått bättre. Lagen tog tillsammans fyra guld.

För ÅGF Volto var det andra tävlingen någonsin. Debuten skedde i motsvarande tävling i höstas. Då blev det två guld samt ett brons. I Kristinehamn, i den högre klassen midi, med tolv deltagande lag, gick det nästan lika bra – guld i både matta och i fristående.

ÅGF Flickis tävlade i högsta klassen, maxi, med tio deltagande lag. Flickis har mer tävlingsrutin än Volto och har lyckats stå på pallen i alla sina tävlingar hittills. Även i Kristinehamn hade laget en lyckad dag och tog hem samtliga förstaplatser i sin klass, i matta, hopp och fristående.

Klasserna var väldigt jämna och inga poäng gavs under tävlingens gång så det blev en spänd väntan till prisutdelningen.

I fristående tävlade Åmåls GF båda lag för första gången med ett gemensamt program. En av tjejerna i klubbens äldsta lag Salto, Linnea Åhl, har samtränat lagen och uppenbarligen lyckats väldigt väl med det.

I Åmåls GF Flickis ingick: Tuva Mossberg, Line Almbacke, Klara Persson, Egxona Fejzullahi, Martina Karlsson, Tuva Henricsson Wåhlin och Hilda Forsvik.

Åmåls GF Volto ingick: Joanna Facht, Olivia Bååth, Ida Kjellman, Tilda Blomqvist, Moa Eliasson, Elin Forsdahl, Tindra Löf Lundberg, Tess Elf, Tilde Sundström, Embla Lööf, Filippa Morichetto, Frida Ellenius och Jonna Heidrich.

Åmåls Gymnastikförenings truppgymnaster skördade stora framgångar vid tävlingen Truppträffen i Kristinehamn den gångna helgen. Tävlingen är stor och lockade runt 500 gymnaster. ÅGF ställde upp med två lag: Flickis och Volto. Lagen tävlade i matta, trampett (hopp) och fristående med showkaraktär.

Resultatmässigt kunde det nästan inte gått bättre. Lagen tog tillsammans fyra guld.

För ÅGF Volto var det andra tävlingen någonsin. Debuten skedde i motsvarande tävling i höstas. Då blev det två guld samt ett brons. I Kristinehamn, i den högre klassen midi, med tolv deltagande lag, gick det nästan lika bra – guld i både matta och i fristående.

ÅGF Flickis tävlade i högsta klassen, maxi, med tio deltagande lag. Flickis har mer tävlingsrutin än Volto och har lyckats stå på pallen i alla sina tävlingar hittills. Även i Kristinehamn hade laget en lyckad dag och tog hem samtliga förstaplatser i sin klass, i matta, hopp och fristående.

Klasserna var väldigt jämna och inga poäng gavs under tävlingens gång så det blev en spänd väntan till prisutdelningen.

I fristående tävlade Åmåls GF båda lag för första gången med ett gemensamt program. En av tjejerna i klubbens äldsta lag Salto, Linnea Åhl, har samtränat lagen och uppenbarligen lyckats väldigt väl med det.

I Åmåls GF Flickis ingick: Tuva Mossberg, Line Almbacke, Klara Persson, Egxona Fejzullahi, Martina Karlsson, Tuva Henricsson Wåhlin och Hilda Forsvik.

Åmåls GF Volto ingick: Joanna Facht, Olivia Bååth, Ida Kjellman, Tilda Blomqvist, Moa Eliasson, Elin Forsdahl, Tindra Löf Lundberg, Tess Elf, Tilde Sundström, Embla Lööf, Filippa Morichetto, Frida Ellenius och Jonna Heidrich.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.