2016-04-15 18:23

2016-04-15 21:07

Melleruds IF mot toppen

FOTBOL: Division 4-premiären

Melleruds IF satsar mot toppen med ett ungt lag. Ny tränare är Peter Jonasson, som tidigare tränat klubben.
MIF siktar på en topplacering i fotbollsfyran.

Mellerud kändes svagt i trean i fjol, ändå var det nära att laget hankat sig vidare till kval på IFK Åmåls bekostnad. Men när fyran nu inleds spelar det mindra roll. Återigen befinner sig MIF och IFK Åmål i samma serien. Viken är med också. Kanske kan vi hoppas på en dalsländsk uppgörelse om seriesegern?

Stommen kvar

Mellerud har behållit stommen av sitt lag från i fjol och siktar nu mot en topplacering i fyran, enligt klubbens egen hemsida. Nygammal tränare är Peter Jonasson – en gång spelare i IF Viken. 2009 hoppade han av som tränare i Melleruds IF när han inte fick ihop livspusslet.

Ung men rutinerad

Truppen är ung men bred, men trots den låga genomsnittsåldern har 20-22-åringarna i Mellerud redan rutin från tre-fyra A-lagssäsonger.

Framförallt framåt ser det bra ut. Bara tre av truppens spelare är listade som forwards, men sanningen är att merparten av alla mittfältare i truppen är offensivt lagda.

Tränare Peter Jonasson har bland annat fått flytta in offensive Joel Lundgren på innermittfältet.

Lucka efter Larsson

Från Mellerudshåll benämns mittbacken Johan Larssons försvinnande till dagens premiärmotståndare Högsäters GF som det mest kännbara tappet. I stället har bland andra blott 16-årige Filip Larsson gått in i backlinjen.

Hedlund bärande

På plussidan skiner det mest om Sebastian Hedlund, som är tillbaka i Mellerud efter en utflykt. Bland annat är han svensk juniormästare med IFK Göteborg. Senast spelade han i division 2 med IK Gauthiod. Ändå är han bara 21 år.

Sebastian Hedlund förväntas bli en av lagets bärande spelare i sommar.

Mellerud kändes svagt i trean i fjol, ändå var det nära att laget hankat sig vidare till kval på IFK Åmåls bekostnad. Men när fyran nu inleds spelar det mindra roll. Återigen befinner sig MIF och IFK Åmål i samma serien. Viken är med också. Kanske kan vi hoppas på en dalsländsk uppgörelse om seriesegern?

Stommen kvar

Mellerud har behållit stommen av sitt lag från i fjol och siktar nu mot en topplacering i fyran, enligt klubbens egen hemsida. Nygammal tränare är Peter Jonasson – en gång spelare i IF Viken. 2009 hoppade han av som tränare i Melleruds IF när han inte fick ihop livspusslet.

Ung men rutinerad

Truppen är ung men bred, men trots den låga genomsnittsåldern har 20-22-åringarna i Mellerud redan rutin från tre-fyra A-lagssäsonger.

Framförallt framåt ser det bra ut. Bara tre av truppens spelare är listade som forwards, men sanningen är att merparten av alla mittfältare i truppen är offensivt lagda.

Tränare Peter Jonasson har bland annat fått flytta in offensive Joel Lundgren på innermittfältet.

Lucka efter Larsson

Från Mellerudshåll benämns mittbacken Johan Larssons försvinnande till dagens premiärmotståndare Högsäters GF som det mest kännbara tappet. I stället har bland andra blott 16-årige Filip Larsson gått in i backlinjen.

Hedlund bärande

På plussidan skiner det mest om Sebastian Hedlund, som är tillbaka i Mellerud efter en utflykt. Bland annat är han svensk juniormästare med IFK Göteborg. Senast spelade han i division 2 med IK Gauthiod. Ändå är han bara 21 år.

Sebastian Hedlund förväntas bli en av lagets bärande spelare i sommar.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.