2016-02-15 15:19

2016-02-15 15:19

Dubbelseger för Filip Welinder

STORSLALOM: Bengtsforskillen ökar sina chanser att komma med i USM

I helgen mötte hemmaåkaren Filip Welinder de 17 bästa skidåkarna från Sydsverige, när Höghedens SLK arrangerade två kvaltävlingar inför USM. Bengtsforskillen rodde hem segern under både lördagen och söndagen.

I helgen samlades de bästa 15- och 16åringarna från Götalandsregionen i Edsleskog när Högheden SLK arrangerade USM-deltävling nummer fem och sex. Nästan 50 tjejer och killar hade samlats för att förbättra sina chanser att ta sig till USM, som hålls i Idre i början av april.

– Det var flera duktiga åkare på plats. Även om inte övriga delar av landet tror det, så producerar södra Sverige många skickliga skidåkare, säger Ulf Godtman, ordförande i HSLK.

En av dem som kan räknas in i den kategorin är Bengtsforskillen Filip Welinder som tävlar för Högheden. Med säkra svängar åkte han snabbare än någon av sina motståndare i klass H 15-16 och kammade hem vinsten under både lördagens och söndagens deltävling.

Även Emil Magnusson tävlade för Höghedens SLK i klass H 15-16. Under lördagen hamnade han på tolfte plats och under söndagen på fjortondeplatsen.

I klass D 15-16 tävlade Ebba Gustavsson ensam från Höghedens SLK. I lördagens tävling kammade hon hem femte platsen av 28 startande. Under söndagen åkte hon dessvärre ur i andra åket.

Vinst i seniortävling

I samband med USM-deltävlingarna arrangerades det även två tävlingar i Götalandscupen för D 17- och H 17-. Representanter från Höghedens SLK saknades i damklassen, men i herrklassen tävlade Erik Bertilsson och Emil Ellénius.

Erik Bertilsson kammade hem ytterligare en hemmavinst åt Högheden när han vann lördagens tävling. I söndagens kom han tvåa, 26 hundradelar efter Tim Karlsson från IFK Sävsjö.

– Det har varit en suverän helg. Det har varit fint väder, bra underlag och klubbens åkare har presterat bra, säger Ulf Godtman.

I helgen samlades de bästa 15- och 16åringarna från Götalandsregionen i Edsleskog när Högheden SLK arrangerade USM-deltävling nummer fem och sex. Nästan 50 tjejer och killar hade samlats för att förbättra sina chanser att ta sig till USM, som hålls i Idre i början av april.

– Det var flera duktiga åkare på plats. Även om inte övriga delar av landet tror det, så producerar södra Sverige många skickliga skidåkare, säger Ulf Godtman, ordförande i HSLK.

En av dem som kan räknas in i den kategorin är Bengtsforskillen Filip Welinder som tävlar för Högheden. Med säkra svängar åkte han snabbare än någon av sina motståndare i klass H 15-16 och kammade hem vinsten under både lördagens och söndagens deltävling.

Även Emil Magnusson tävlade för Höghedens SLK i klass H 15-16. Under lördagen hamnade han på tolfte plats och under söndagen på fjortondeplatsen.

I klass D 15-16 tävlade Ebba Gustavsson ensam från Höghedens SLK. I lördagens tävling kammade hon hem femte platsen av 28 startande. Under söndagen åkte hon dessvärre ur i andra åket.

Vinst i seniortävling

I samband med USM-deltävlingarna arrangerades det även två tävlingar i Götalandscupen för D 17- och H 17-. Representanter från Höghedens SLK saknades i damklassen, men i herrklassen tävlade Erik Bertilsson och Emil Ellénius.

Erik Bertilsson kammade hem ytterligare en hemmavinst åt Högheden när han vann lördagens tävling. I söndagens kom han tvåa, 26 hundradelar efter Tim Karlsson från IFK Sävsjö.

– Det har varit en suverän helg. Det har varit fint väder, bra underlag och klubbens åkare har presterat bra, säger Ulf Godtman.

  • Emma Bäckström