2016-01-11 16:49

2016-01-11 16:49

IFK Åmål tappar Högfält till Sifhälla

FOTBOLL: Mittfältaren lämnar IFK

Mittfältaren David Högfält bryter med IFK Åmål. Fotbollskarriären fortsätter i en annan division 4-serie – med Säffleklubben IFK Sifhälla.

Efter ett par säsonger i Kamraterna, med spel i både division 2 och 3, väljer 25-årige David ”Högga” Högfält nu att ta steget över länsgränsen för spel i division 4-klubben IFK Sifhälla. Högfält, som var skadad stora delar av fjolårets säsong, har under hösten varit i kontakt med både Sifhälla och moderklubben IF Viken, berättar han. Nu har han skrivit på för ett plus ett år med Säffleklubben.

– Det kan vara gott att komma till en ny miljö, man kan inte stå och stampa på samma ställe. Nu siktar jag på att ta ett steg till, säger David Högfält.

Mittfältarens moderklubb är IF Viken men han har även hunnit med en sejour i Tösse IF innan han hamnade i IFK Åmål inför säsongen 2014.

Sifhälla, som slutade trea i Värmlandsfyran förra säsongen, tror på sitt allsidiga nyförvärv.

– Det är en allsidig och positiv lagspelare som vi kommer ha stor nytta av framöver, säger Anders Svärd i SK Sifhällas fotbollssektion på klubbens hemsida.

Efter ett par säsonger i Kamraterna, med spel i både division 2 och 3, väljer 25-årige David ”Högga” Högfält nu att ta steget över länsgränsen för spel i division 4-klubben IFK Sifhälla. Högfält, som var skadad stora delar av fjolårets säsong, har under hösten varit i kontakt med både Sifhälla och moderklubben IF Viken, berättar han. Nu har han skrivit på för ett plus ett år med Säffleklubben.

– Det kan vara gott att komma till en ny miljö, man kan inte stå och stampa på samma ställe. Nu siktar jag på att ta ett steg till, säger David Högfält.

Mittfältarens moderklubb är IF Viken men han har även hunnit med en sejour i Tösse IF innan han hamnade i IFK Åmål inför säsongen 2014.

Sifhälla, som slutade trea i Värmlandsfyran förra säsongen, tror på sitt allsidiga nyförvärv.

– Det är en allsidig och positiv lagspelare som vi kommer ha stor nytta av framöver, säger Anders Svärd i SK Sifhällas fotbollssektion på klubbens hemsida.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.