2016-01-04 17:33

2016-01-04 17:33

Viktig match för ÅSK

ISHOCKEY: Fyra raka förluster före uppehållet

I dag tar Åmåls SK emot Hammarö HC. Siktet är inställt på tre poäng – och att hitta tillbaka till det vägvinnande spelet.

Planen var att plocka poäng och haka på topplagen inför juluppehållet. I stället drabbades Åmåls SK av en kollektiv formsvacka och åkte på fyra raka förluster före julen. Under det tre veckor långa matchuppehållet har laget fått lite välbehövlig vila, men spelarna har också haft riktigt bra träningar där de har fokuserat på defensiven, säger tränaren Ken Eddy.

– Uppehållet kom lägligt för oss, så att vi kunde glömma de fyra sista matcherna. Vi får lära av de felen vi gjorde, säger Ken Eddy.

I dag väntar hemmamatch mot seriesjuan Hammarö HC.

– Det är en viktig match av två anledningar: Vi behöver poängen, men framför allt behöver vi hitta vårt spel igen.

Forwarden Richard Eriksson är på semester och missar ett par matcher. Han ersätts av Markus Gustafsson eller Marcus Berg i tredjelinan.

Åmål innehar för tillfället den femte och sista play off-platsen, men bara med en poängs marginal ner till Viking HC under strecket.

– Vårt mål är att nå play off, men alla lagen har chansen. Det enda vi kan kontrollera är vårt spel, säger Ken Eddy.

Matchen är en så kallad ”enkronamatch” där klubbens sponsorer bjuder på fri entré. Klubben har fått med sig många sponsorer som tillsammans kommer att skänka 124 kronor per åskådare. Före nedsläpp kommer även en förmatch med Tre Kronors Hockeyskola att spelas.

Planen var att plocka poäng och haka på topplagen inför juluppehållet. I stället drabbades Åmåls SK av en kollektiv formsvacka och åkte på fyra raka förluster före julen. Under det tre veckor långa matchuppehållet har laget fått lite välbehövlig vila, men spelarna har också haft riktigt bra träningar där de har fokuserat på defensiven, säger tränaren Ken Eddy.

– Uppehållet kom lägligt för oss, så att vi kunde glömma de fyra sista matcherna. Vi får lära av de felen vi gjorde, säger Ken Eddy.

I dag väntar hemmamatch mot seriesjuan Hammarö HC.

– Det är en viktig match av två anledningar: Vi behöver poängen, men framför allt behöver vi hitta vårt spel igen.

Forwarden Richard Eriksson är på semester och missar ett par matcher. Han ersätts av Markus Gustafsson eller Marcus Berg i tredjelinan.

Åmål innehar för tillfället den femte och sista play off-platsen, men bara med en poängs marginal ner till Viking HC under strecket.

– Vårt mål är att nå play off, men alla lagen har chansen. Det enda vi kan kontrollera är vårt spel, säger Ken Eddy.

Matchen är en så kallad ”enkronamatch” där klubbens sponsorer bjuder på fri entré. Klubben har fått med sig många sponsorer som tillsammans kommer att skänka 124 kronor per åskådare. Före nedsläpp kommer även en förmatch med Tre Kronors Hockeyskola att spelas.