2015-12-04 09:30

2015-12-04 09:30

Johannesson valde Gais

FOTBOLL: Blir kvar i Superettan

Anbuden efter David Johannessons succéhöst i Varberg har varit många. Nu har David Johannesson bestämt sig – han hoppar på Gais resa mot allsvenskan.

Trots en del skadeproblem under säsongen blev Johannesson Varbergs främste målskytt i år med åtta mål. Något som skapade intresse hos flera klubbar.

Varbergs BoIS, FC Trollhättan, Gais, Örgryte IS, och ett par norska lag i andradivisionen är några av klubbarna som har försökt locka till sig 29-åringen. I slutändan stod det mellan två Göteborgsklubbar – Örgryte, som avancerade till superettan i år och Gais som slutade elva i superettan i år. Trots ett högre anbud från Örgryte föll valet på Gais.

– Jag satte mig och listade plus och minusen med de erbjudandena jag hade. På Gais blev det inget minus. Jag tycker också att de nyförvärv i övrigt som klubben gjort är klockrena i kombination med de spelare som förmodligen finns kvar från i år, säger Johannesson till Gais hemsida.

David Johannesson har skrivit på ett tvåårskontrakt med Makrillarna.

– Gais har gett mig en bra bild över vart klubben är på väg och den resan vill jag vara med på. Gais är en storklubb med passionerade supportrar som åter ska till allsvenskan, säger David Johansson till Gais hemsida.

I Gais får han bland annat sällskap av färske sportchef Fredrik Mohlin som nyligen anslöt från just Varberg.

– Vi är väldigt glada över att få David till oss. Det är en spelare som med sina djupledslöpningar är ett ständigt orosmoment för motståndarnas försvar. Han har dessutom förmågan att jobba stenhårt i 90 minuter, säger Mohlin till klubbens hemsida.

Gais rustar för en återkomst till landets högsta serie. Sedan tidigare har klubben gjort klart med försvararna Steven Old, Ljungskile SK, James Sinclair, Östersunds FK och Carl Nyström, IK Sirius, samt mittfältaren Luka Mijaljevic från Utsiktens BK.

Trots en del skadeproblem under säsongen blev Johannesson Varbergs främste målskytt i år med åtta mål. Något som skapade intresse hos flera klubbar.

Varbergs BoIS, FC Trollhättan, Gais, Örgryte IS, och ett par norska lag i andradivisionen är några av klubbarna som har försökt locka till sig 29-åringen. I slutändan stod det mellan två Göteborgsklubbar – Örgryte, som avancerade till superettan i år och Gais som slutade elva i superettan i år. Trots ett högre anbud från Örgryte föll valet på Gais.

– Jag satte mig och listade plus och minusen med de erbjudandena jag hade. På Gais blev det inget minus. Jag tycker också att de nyförvärv i övrigt som klubben gjort är klockrena i kombination med de spelare som förmodligen finns kvar från i år, säger Johannesson till Gais hemsida.

David Johannesson har skrivit på ett tvåårskontrakt med Makrillarna.

– Gais har gett mig en bra bild över vart klubben är på väg och den resan vill jag vara med på. Gais är en storklubb med passionerade supportrar som åter ska till allsvenskan, säger David Johansson till Gais hemsida.

I Gais får han bland annat sällskap av färske sportchef Fredrik Mohlin som nyligen anslöt från just Varberg.

– Vi är väldigt glada över att få David till oss. Det är en spelare som med sina djupledslöpningar är ett ständigt orosmoment för motståndarnas försvar. Han har dessutom förmågan att jobba stenhårt i 90 minuter, säger Mohlin till klubbens hemsida.

Gais rustar för en återkomst till landets högsta serie. Sedan tidigare har klubben gjort klart med försvararna Steven Old, Ljungskile SK, James Sinclair, Östersunds FK och Carl Nyström, IK Sirius, samt mittfältaren Luka Mijaljevic från Utsiktens BK.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.