2015-11-16 16:39

2015-11-16 16:47

Schullström förlänger med Karlstad BK

FOTBOLL

Åmålskillen Simon Schullström har signerat för ett plus ett år med division 2-laget Karlstad BK.

Schullström fick stora delar av debutsäsongen i KBK förstörd på grund av en lårskada. Men under hösten, när Schullström började komma i gång igen, fick han chansen att visa sin kapacitet.

Under säsongen matchades han som defensiv mittfältare och som mittback, men inför nästa säsong kan han få en offensivare roll, signalerar lagets tränare Paul Olausson.

– Simon har visat 60 procent av sin kapacitet. Nästa säsong måste vi försöka få hans fysik på plats så att han kan bidra som jag förväntar mig. Det är en spelare som kan styra matcher, och på högre nivå än division 2, men det spelet kräver att man orkar mycket och där har vi ett jobb att göra. Vi ska jobba hårt under vintern och 2016 så hoppas jag vi får se hur bra ”Schulla” verkligen är, säger Paul Olsson till klubbens hemsida.

Schullström fick stora delar av debutsäsongen i KBK förstörd på grund av en lårskada. Men under hösten, när Schullström började komma i gång igen, fick han chansen att visa sin kapacitet.

Under säsongen matchades han som defensiv mittfältare och som mittback, men inför nästa säsong kan han få en offensivare roll, signalerar lagets tränare Paul Olausson.

– Simon har visat 60 procent av sin kapacitet. Nästa säsong måste vi försöka få hans fysik på plats så att han kan bidra som jag förväntar mig. Det är en spelare som kan styra matcher, och på högre nivå än division 2, men det spelet kräver att man orkar mycket och där har vi ett jobb att göra. Vi ska jobba hårt under vintern och 2016 så hoppas jag vi får se hur bra ”Schulla” verkligen är, säger Paul Olsson till klubbens hemsida.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.