2015-10-09 17:25

2015-10-09 17:33

USA-back till ÅSK

HOCKEY: Sam Coatta förstärker försvaret

Med bara dagar kvar till premiären tar Åmåls SK in ytterligare en amerikan i truppen – högerskytten Sam Coatta.

Jakten på långtidsskadade Patrik Olssons ersättare är över. I veckan anslöt 25-årige högerskytten Sam Coatta till truppen. Med junioren Jonathan Gabrielsson uppflyttad har Åmåls SK nu sju backar.

– Det är inte helt optimalt med ytterligare en import, men när Sams namn dök upp för några dagar sedan kände vi ändå att hans kvalité som spelare är oerhört attraktiv och med samma tak-över-huvudet-koncept som vi har med övriga importkontrakt känns det fantastiskt bra, säger Mikael Engberg, sportchef i ÅSK, till klubbens hemsida.

Sam Coatta kommer närmast från spel i Union College i den högsta amerikanska universitetsligan NCAA där han under fyra säsonger gjort 14 mål och 17 assist på 141 matcher. ÅSK:s tränare Ken Eddy kände till Sam Coatta då han tidigare haft honom på sommarträning. Sam Coatta är även god vän till Mike Morin som spelade i ÅSK förra säsongen.

Sam Coatta gjorde sin första träning med klubben i går och är spelklar redan till söndagens premiär mot Viking.

Jakten på långtidsskadade Patrik Olssons ersättare är över. I veckan anslöt 25-årige högerskytten Sam Coatta till truppen. Med junioren Jonathan Gabrielsson uppflyttad har Åmåls SK nu sju backar.

– Det är inte helt optimalt med ytterligare en import, men när Sams namn dök upp för några dagar sedan kände vi ändå att hans kvalité som spelare är oerhört attraktiv och med samma tak-över-huvudet-koncept som vi har med övriga importkontrakt känns det fantastiskt bra, säger Mikael Engberg, sportchef i ÅSK, till klubbens hemsida.

Sam Coatta kommer närmast från spel i Union College i den högsta amerikanska universitetsligan NCAA där han under fyra säsonger gjort 14 mål och 17 assist på 141 matcher. ÅSK:s tränare Ken Eddy kände till Sam Coatta då han tidigare haft honom på sommarträning. Sam Coatta är även god vän till Mike Morin som spelade i ÅSK förra säsongen.

Sam Coatta gjorde sin första träning med klubben i går och är spelklar redan till söndagens premiär mot Viking.