2015-03-11 17:57

2015-03-11 17:57

Lyckad resa för Melleruds IF

FOTBOLL: Mellerud

Melleruds IF gör comeback i fotbollens division 3 i år och som start på säsongen gjorde laget en resa tillsammans.

Mellerud IF:s fotbollsresa till London i helgen blev alltigenom mycket lyckad. 27-mannatruppen fick se engelsk toppfotboll i dagarna två men man hann även med att i strålande vårväder se sig om i den engelska huvudstaden.

”Till punkt och pricka”

– Allt fungerade till punkt och pricka som vi planerat. Alla, både spelare och ledarstab, var helnöjda med var de hade fått uppleva under resan, sammanfattade klubbens spelaransvarige Nils-Gösta Olsson trippen till London.

På programmet stod under lördagen matchen West Ham-Crystal Palace på Upton Park i östra London. Det förväntade trycket på matcharenan blev aningen avslaget då gästerna var det bättre laget och vann rättvist med 3- 1.

Söndagen var ursprungligen tänkt för fria aktiviteter men med god initiativrikedom lyckades de flesta att få tag på biljetter till matcher även denna dag. Huvuddelen hamnade på Emirates Stadium där Arsenal tog sig an Everton som besegrades med 2–0.

Resan gjordes som en gratifikation för fjolårets serieseger men även ett sätt att svetsa samman truppen inför årets comeback i trean.

Mellerud IF:s fotbollsresa till London i helgen blev alltigenom mycket lyckad. 27-mannatruppen fick se engelsk toppfotboll i dagarna två men man hann även med att i strålande vårväder se sig om i den engelska huvudstaden.

”Till punkt och pricka”

– Allt fungerade till punkt och pricka som vi planerat. Alla, både spelare och ledarstab, var helnöjda med var de hade fått uppleva under resan, sammanfattade klubbens spelaransvarige Nils-Gösta Olsson trippen till London.

På programmet stod under lördagen matchen West Ham-Crystal Palace på Upton Park i östra London. Det förväntade trycket på matcharenan blev aningen avslaget då gästerna var det bättre laget och vann rättvist med 3- 1.

Söndagen var ursprungligen tänkt för fria aktiviteter men med god initiativrikedom lyckades de flesta att få tag på biljetter till matcher även denna dag. Huvuddelen hamnade på Emirates Stadium där Arsenal tog sig an Everton som besegrades med 2–0.

Resan gjordes som en gratifikation för fjolårets serieseger men även ett sätt att svetsa samman truppen inför årets comeback i trean.