2015-02-27 18:47

2015-02-27 18:47

Melleruds IF firar i London

SERIESEGRARE

På fredagseftermiddagen åkte Mellerud IFK:s A-trupp med ledarstab på en fotbollsresa till London.

Laget vann division 4 Bohuslän-Dal i fjol. Under weekendvistelsen i den engelska huvudstaden kommer hela gruppen om totalt 28 personer bland annat att på lördagen se derbyt mellan West Ham och Crystal Palace på Upton Park. Många har dessutom på eget initiativ lyckats få tag på biljetter till Emirates Stadium på söndagen där Arsenal tar emot Everton.

”Resan skall ses både som en gratifikation för framgångarna under 2014 men också som ett sätt att svetsa samman gruppen inför comebacken i trean nu i vår”, säger föreningens spelaransvarige Nils Gösta Olsson.

Laget vann division 4 Bohuslän-Dal i fjol. Under weekendvistelsen i den engelska huvudstaden kommer hela gruppen om totalt 28 personer bland annat att på lördagen se derbyt mellan West Ham och Crystal Palace på Upton Park. Många har dessutom på eget initiativ lyckats få tag på biljetter till Emirates Stadium på söndagen där Arsenal tar emot Everton.

”Resan skall ses både som en gratifikation för framgångarna under 2014 men också som ett sätt att svetsa samman gruppen inför comebacken i trean nu i vår”, säger föreningens spelaransvarige Nils Gösta Olsson.