2016-10-11 11:44

2016-10-11 11:44

Hockeyfest på Seaside

ÅMÅL: Partybandet Haaks intar scenen efter ÅSK:s hemmapremiär

Hela hösten har det varit stängt på restaurang Seaside i Åmål, men under lördagskvällen hoppas man dra fullt hus med hjälp av coverbandet Haaks och en publikfriande discjockey. Bakom arrangemanget står Åmåls SK.

– Vi passar på att göra någonting roligt i samband med vår hemmapremiär, även om aktiviteterna på Seaside inte har så mycket med sport att göra, säger Michael Engberg, ordförande för Åmåls SK.

Senast sportklubben och restaurangen slog sina påsar ihop var på Hamnkalaset, då cirka 500 personer kom för att festa, dansa och lyssna på coverbandet Tredrag.

– Man kan ju alltid hoppas eller drömma om att vi kommer upp i samma siffra den här gången också, fast det nog blir svårt. Men med tanke på att det även anordnas höstmarknad i Åmål på lördag, så känns det inte omöjligt att locka uppemot 400, säger Michael Engberg.

Klubbens husband

Samarbetet innebär att Seaside sköter serveringen medan Åmåls SK svarar för underhållningen. Kvällens huvudnummer blir en spelning med coverbandet Haaks, som knappast lär behöva koppla på gps:n för att hitta till Åmål.

– Haaks har nästan blivit ett husband för oss, säger Michael Engberg. Dels har vi haft dem i ishallen på Valborg både 2013 och 2014, dels har vi arrangerat konserter med dem på gamla Hamncompagniet och i hamnterminalen.

Efter drygt 20 år på vägarna kan Hamburgsundskvartetten Haaks med rätta kalla sig för ett av landets mest pålitliga partyband. Sommartid turnerar de flitigt bland semesterorterna på västkusten och under vintern är det i huvudsak after ski som gäller.

– Vi siktar på att locka alla typer av människor, från 18 år och uppåt. Jag tror att Haaks även kan dra lite äldre publik, säger Michael Engberg.

Blandade dängor

Både före och efter konserten lirar discjockeyn Christian Engdahl från Svanskog.

– Han brukar bjuda på en blandad kompott, allt från de senaste houselåtarna till gamla discodängor, säger Engberg.

– Vi passar på att göra någonting roligt i samband med vår hemmapremiär, även om aktiviteterna på Seaside inte har så mycket med sport att göra, säger Michael Engberg, ordförande för Åmåls SK.

Senast sportklubben och restaurangen slog sina påsar ihop var på Hamnkalaset, då cirka 500 personer kom för att festa, dansa och lyssna på coverbandet Tredrag.

– Man kan ju alltid hoppas eller drömma om att vi kommer upp i samma siffra den här gången också, fast det nog blir svårt. Men med tanke på att det även anordnas höstmarknad i Åmål på lördag, så känns det inte omöjligt att locka uppemot 400, säger Michael Engberg.

Klubbens husband

Samarbetet innebär att Seaside sköter serveringen medan Åmåls SK svarar för underhållningen. Kvällens huvudnummer blir en spelning med coverbandet Haaks, som knappast lär behöva koppla på gps:n för att hitta till Åmål.

– Haaks har nästan blivit ett husband för oss, säger Michael Engberg. Dels har vi haft dem i ishallen på Valborg både 2013 och 2014, dels har vi arrangerat konserter med dem på gamla Hamncompagniet och i hamnterminalen.

Efter drygt 20 år på vägarna kan Hamburgsundskvartetten Haaks med rätta kalla sig för ett av landets mest pålitliga partyband. Sommartid turnerar de flitigt bland semesterorterna på västkusten och under vintern är det i huvudsak after ski som gäller.

– Vi siktar på att locka alla typer av människor, från 18 år och uppåt. Jag tror att Haaks även kan dra lite äldre publik, säger Michael Engberg.

Blandade dängor

Både före och efter konserten lirar discjockeyn Christian Engdahl från Svanskog.

– Han brukar bjuda på en blandad kompott, allt från de senaste houselåtarna till gamla discodängor, säger Engberg.