2018-01-02 06:00

2018-01-02 06:00

Tårtor och gnäll

Som för så många andra till åren komna, handlar timmen mot tolvslaget om följa SVT:s sändning från Skansen. Så fick det bli när nu flirtar, glam, dans och starka drycker verkar förbli ett minne blott.

Nu tycker jag mig minnas att jag skrev även om förra årets nyårsvaka i TV? Jodå. Det fick en trea. På en hundragradig skala.

Betyget blir samma för aktuella vakan. Programledaren Kattis Ahlström sammanfattade situationen i världen. Sånt kan vara intressant fast då i annan tappning och annat sammanhang.

Sen fick vi höra den norska sångerskan Kamferdrops. Fast egentligen såg vi henne bara. Ty hennes sång hördes inte. Men så var det det där att hon bar mask, så vi såg henne egentligen inte heller.

Som en befrielse kom till slut Krister Henriksson. Med känsla och utstrålning drog han Tennysons ”Nyårsklockan”, som för dagen fått en (välbehövlig) uppfräschning. Ett framförande som skiljer sig mycket från den tid Anders de Wahl hade så gott som monopol. Första gången för hans del på Skansen var 1897. Sista gången i radio 1955.

SVT kan naturligtvis bättre. Men gör tydligen bedömningen att denna som helhet usla tillställning på Skansen är vad tittarna förtjänar.

För mycket gnäll i dag? Vänd er till organisationen ”Ett stofilfritt Dalsland”.

Nu språkvetenskapligt light. Skrev man i sin skoluppsats ”gratis gåva” kom det säkert från läraren med rött ett ”taut” i kanten. Eftersom en gåva förutsätts vara gratis, handlade det om tautologi, ”tårta på tårta” eller ”kaka på kaka”. Och sånt ska vi förstås undvika.

Men är det helt förkastligt? Tja. Vad sägs om ”klart och tydligt” – ett skolexempel på dubbeltårta? Ofta ser man ”enskild individ”. Typiskt för en individ är ju att vara just enskild. Eller ta CD-skiva. Taut, om vi nu ska hårdra.

I Grönköping finns det vittra sällskapet ”Tautologiska Föreningen”.

I ortens Weckoblad lämnas ett kort referat från föreningens årsmöte. Ordföranden kunde rapportera om en klart upptrappad eskalationsökning av medlemsantalsnumerär som kommit föreningssammanslutningen till del.

Föreningen tror på goda relationsförhållanden och man hoppas kunna lägga till en addition med ännu fler servicetjänster, säger en euforiskt upprymd hr pastorsadjunkt A. Aftongård till Grönköpings Weckoblad.

Sune Tholin

Som för så många andra till åren komna, handlar timmen mot tolvslaget om följa SVT:s sändning från Skansen. Så fick det bli när nu flirtar, glam, dans och starka drycker verkar förbli ett minne blott.

Nu tycker jag mig minnas att jag skrev även om förra årets nyårsvaka i TV? Jodå. Det fick en trea. På en hundragradig skala.

Betyget blir samma för aktuella vakan. Programledaren Kattis Ahlström sammanfattade situationen i världen. Sånt kan vara intressant fast då i annan tappning och annat sammanhang.

Sen fick vi höra den norska sångerskan Kamferdrops. Fast egentligen såg vi henne bara. Ty hennes sång hördes inte. Men så var det det där att hon bar mask, så vi såg henne egentligen inte heller.

Som en befrielse kom till slut Krister Henriksson. Med känsla och utstrålning drog han Tennysons ”Nyårsklockan”, som för dagen fått en (välbehövlig) uppfräschning. Ett framförande som skiljer sig mycket från den tid Anders de Wahl hade så gott som monopol. Första gången för hans del på Skansen var 1897. Sista gången i radio 1955.

SVT kan naturligtvis bättre. Men gör tydligen bedömningen att denna som helhet usla tillställning på Skansen är vad tittarna förtjänar.

För mycket gnäll i dag? Vänd er till organisationen ”Ett stofilfritt Dalsland”.

Nu språkvetenskapligt light. Skrev man i sin skoluppsats ”gratis gåva” kom det säkert från läraren med rött ett ”taut” i kanten. Eftersom en gåva förutsätts vara gratis, handlade det om tautologi, ”tårta på tårta” eller ”kaka på kaka”. Och sånt ska vi förstås undvika.

Men är det helt förkastligt? Tja. Vad sägs om ”klart och tydligt” – ett skolexempel på dubbeltårta? Ofta ser man ”enskild individ”. Typiskt för en individ är ju att vara just enskild. Eller ta CD-skiva. Taut, om vi nu ska hårdra.

I Grönköping finns det vittra sällskapet ”Tautologiska Föreningen”.

I ortens Weckoblad lämnas ett kort referat från föreningens årsmöte. Ordföranden kunde rapportera om en klart upptrappad eskalationsökning av medlemsantalsnumerär som kommit föreningssammanslutningen till del.

Föreningen tror på goda relationsförhållanden och man hoppas kunna lägga till en addition med ännu fler servicetjänster, säger en euforiskt upprymd hr pastorsadjunkt A. Aftongård till Grönköpings Weckoblad.

Sune Tholin

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.