2017-04-20 10:06

2017-04-20 10:06

Hundra knallar väntas till vårmarknaden

ÅMÅL: Traditionellt folkliv

Heliumballonger, godis, leksaker och barntivoli är några av lockbetena när det vankas traditionell vårmarknad i Åmål på lördag.

Innan marknaden har startat är det alltid svårt att säga hur många knallar som verkligen dyker upp, men bokningsläget pekar på att de blir cirka hundra stycken. Däromkring brukar siffrorna ofta hamna.

– Många av knallarna återkommer år efter år. Framförallt de som brukar stå på Kungsgatan håller ofta hårt om sina vanliga platser, säger Marita Gillberg, som ingår i arrangörsgruppen.

Varuutbudet är av sedvanlig marknadskaraktär, det vill säga brokigt och ganska färgglatt. Förutom obligatoriska saker som skumbollar, karamellstänger och t-skjortor med tryck går det även att hitta en del nyttosaker till hemmet, bland mycket annat. En nyhet för i år är att IFK Åmål har ett chokladhjul, som både byggts och sköts av klubbens egen hustomte Göte Larsson.

För många av de minsta marknadsbesökarna toppas nog ändå marknadsbesöket av tivolit på torget, där det exempelvis går att åka griståg och studsa runt i ett uppblåsbart slott.

Avstängt i ett dygn

För att arrangörerna ska hinna markera knallarnas platser med vattenlöslig vitfärg kommer delar av centrum att stängas av för biltrafik från klockan 19 på fredagskvällen. Avstängningen gäller i ett dygn och under tiden leds trafiken om via Lunnegatan, som vanligt.

Marknaden arrangeras av Åmålsalliansen, som består av både IFK Åmål och IF Viken.

Innan marknaden har startat är det alltid svårt att säga hur många knallar som verkligen dyker upp, men bokningsläget pekar på att de blir cirka hundra stycken. Däromkring brukar siffrorna ofta hamna.

– Många av knallarna återkommer år efter år. Framförallt de som brukar stå på Kungsgatan håller ofta hårt om sina vanliga platser, säger Marita Gillberg, som ingår i arrangörsgruppen.

Varuutbudet är av sedvanlig marknadskaraktär, det vill säga brokigt och ganska färgglatt. Förutom obligatoriska saker som skumbollar, karamellstänger och t-skjortor med tryck går det även att hitta en del nyttosaker till hemmet, bland mycket annat. En nyhet för i år är att IFK Åmål har ett chokladhjul, som både byggts och sköts av klubbens egen hustomte Göte Larsson.

För många av de minsta marknadsbesökarna toppas nog ändå marknadsbesöket av tivolit på torget, där det exempelvis går att åka griståg och studsa runt i ett uppblåsbart slott.

Avstängt i ett dygn

För att arrangörerna ska hinna markera knallarnas platser med vattenlöslig vitfärg kommer delar av centrum att stängas av för biltrafik från klockan 19 på fredagskvällen. Avstängningen gäller i ett dygn och under tiden leds trafiken om via Lunnegatan, som vanligt.

Marknaden arrangeras av Åmålsalliansen, som består av både IFK Åmål och IF Viken.