2017-03-15 15:58

2017-03-15 15:58

Tips för lägre energinota

ÅMÅL: Turné för att hjälpa fastighetsägare och bostadsrättsföreningar

Fastighetsägare och bostadsrättsföreningar från Åmål och Säffle bjöds på onsdagen på en guidad visning i värme- och ventilationsrum i Bolias fastighet i hörnet av Kyrkogatan och Lunnegatan.
För värden Johan Magnusson från Bolia blev det en gratis energirådgivning:
– Det är jättebra tips, men också dyra.

En energirådgivningsturné med stopp på sex värmländska och dalsländska orter pågår. Åmål var i onsdags den fjärde anhalten, efter tidigare besök i Sunne, Hagfors och Kristinehamn. Framöver väntar Arvika och Karlstad.

Ett 20-tal personer, som representerade privata fastighetsägare och bostadsrättsföreningar i Åmål och Säffle, fanns på plats.

– Alla vet, mer eller mindre, att det är bra att energieffektivisera och att det finns stöd att söka. Men hur gör man då? säger Maria Frisk från branschorganisationen Fastighetsägarna i Värmland, en av arrangörerna bakom turnén.

Syftet är att deltagarna ska få information och kontakter så de sedan kan söka sig vidare.

Inledde med lunch

Efter gemensam lunch och genomgång på Stadshotellet, promenerade gruppen till Bolias fastighet i hörnet av Kyrkogatan och Lunnegatan: ett hus med stort garage, kontorslokaler och lägenheter som är byggt 1990.

Där låste Johan Magnusson från Bolia upp dörrarna in till det allra heligaste i de här sammanhangen: värmerummet längst ner, med fjärrvärmecentralen, och ventilationsrummet högst upp, där även värmen vänder.

Erik Stjärnborg från HSB Energi guidade bland rör, styrpaneler och fläktrum. I den här fastigheten har för bara några år sedan investerats i ett modernt styrsystem för värme och ventilation.

– Det gjorde vi framför allt för att öka komforten för hyresgästerna, mer än för effektiviteten. Tidigare hade vi stora fluktuationer och vi fick åka hit flera gånger om dagen för att ställa om, säger Johan Magnusson.

Bolia äger totalt nio fastigheter, två i Säffle och sju i Åmål. I beståndet ingår förutom lägenheter och kontor även industrilokaler.

Ytterligare fem procent

Flera bra lösningar lyftes fram under visningen. Men också sådant som skulle kunna förbättras. Erik Stjärnborg menar att investeringen som gjort har sparat mycket pengar, men att han ändå utan vidare kunde utlova fortfarande enkelt skulle gå att få ner energianvändningen med fem procent. Det handlar till exempel om att dela upp lägenheterna och kontoren i olika kretsar, att byta ut de remdrivna fläktarna i ventilationssystemet och ha tryckstyrning på tilluften.

”Suger i oss”

Från bostadsrättsföreningen Telegrafen i centrala Säffle fanns Åsa Edqvist, Billy Svensson och Eva Bergman på plats.

– Vi håller på med ett stort Rot-projekt just nu. Så vi suger i oss allt vi kan här, säger Åsa Edqvist som är sekreterare i föreningens styrelse.

Rot betyder i det här sammanhanget renovering och tillbyggnad.

Bakom turnén står i första hand Fastighetsägarna, Föreningen Hållbart byggande i Värmland, Region Värmlands energikontor, HSB och lokala energirådgivare. I Åmål fanns även Hållbar utveckling Väst med på ett hörn, eftersom den organisationen jobbar med rådgivning i Västra Götaland.

Olika sorters hus

– En energikartläggning är en bra väg till att se var det läcker mest och var det är bäst att börja. Jämfört med en energideklaration är utgångspunkten och perspektivet vid en kartläggning att man vill göra något åt problemet, säger Maria Frisk från Fastighetsägarna.

Under turnén har guidats i olika typer av hus. Bland fastigheterna som besökts hittills har det funnits både bra exempel där många investeringar redan gjorts och andra där det funnits mycket att göra.

En energirådgivningsturné med stopp på sex värmländska och dalsländska orter pågår. Åmål var i onsdags den fjärde anhalten, efter tidigare besök i Sunne, Hagfors och Kristinehamn. Framöver väntar Arvika och Karlstad.

Ett 20-tal personer, som representerade privata fastighetsägare och bostadsrättsföreningar i Åmål och Säffle, fanns på plats.

– Alla vet, mer eller mindre, att det är bra att energieffektivisera och att det finns stöd att söka. Men hur gör man då? säger Maria Frisk från branschorganisationen Fastighetsägarna i Värmland, en av arrangörerna bakom turnén.

Syftet är att deltagarna ska få information och kontakter så de sedan kan söka sig vidare.

Inledde med lunch

Efter gemensam lunch och genomgång på Stadshotellet, promenerade gruppen till Bolias fastighet i hörnet av Kyrkogatan och Lunnegatan: ett hus med stort garage, kontorslokaler och lägenheter som är byggt 1990.

Där låste Johan Magnusson från Bolia upp dörrarna in till det allra heligaste i de här sammanhangen: värmerummet längst ner, med fjärrvärmecentralen, och ventilationsrummet högst upp, där även värmen vänder.

Erik Stjärnborg från HSB Energi guidade bland rör, styrpaneler och fläktrum. I den här fastigheten har för bara några år sedan investerats i ett modernt styrsystem för värme och ventilation.

– Det gjorde vi framför allt för att öka komforten för hyresgästerna, mer än för effektiviteten. Tidigare hade vi stora fluktuationer och vi fick åka hit flera gånger om dagen för att ställa om, säger Johan Magnusson.

Bolia äger totalt nio fastigheter, två i Säffle och sju i Åmål. I beståndet ingår förutom lägenheter och kontor även industrilokaler.

Ytterligare fem procent

Flera bra lösningar lyftes fram under visningen. Men också sådant som skulle kunna förbättras. Erik Stjärnborg menar att investeringen som gjort har sparat mycket pengar, men att han ändå utan vidare kunde utlova fortfarande enkelt skulle gå att få ner energianvändningen med fem procent. Det handlar till exempel om att dela upp lägenheterna och kontoren i olika kretsar, att byta ut de remdrivna fläktarna i ventilationssystemet och ha tryckstyrning på tilluften.

”Suger i oss”

Från bostadsrättsföreningen Telegrafen i centrala Säffle fanns Åsa Edqvist, Billy Svensson och Eva Bergman på plats.

– Vi håller på med ett stort Rot-projekt just nu. Så vi suger i oss allt vi kan här, säger Åsa Edqvist som är sekreterare i föreningens styrelse.

Rot betyder i det här sammanhanget renovering och tillbyggnad.

Bakom turnén står i första hand Fastighetsägarna, Föreningen Hållbart byggande i Värmland, Region Värmlands energikontor, HSB och lokala energirådgivare. I Åmål fanns även Hållbar utveckling Väst med på ett hörn, eftersom den organisationen jobbar med rådgivning i Västra Götaland.

Olika sorters hus

– En energikartläggning är en bra väg till att se var det läcker mest och var det är bäst att börja. Jämfört med en energideklaration är utgångspunkten och perspektivet vid en kartläggning att man vill göra något åt problemet, säger Maria Frisk från Fastighetsägarna.

Under turnén har guidats i olika typer av hus. Bland fastigheterna som besökts hittills har det funnits både bra exempel där många investeringar redan gjorts och andra där det funnits mycket att göra.