2016-09-16 10:16

2016-09-16 10:16

Fredrik Lindström gästar Karlbergsgymnasiet i Åmål

ÅMÅL: Skolan fortsätter att satsa på språkdagen

Språkistorikern Fredrik Lindström kommer till Karlbergsgymnasiet i Åmål för en föreläsningsdag.

26 september är den europeiska språkdagen. Karlbergsgymnasiet kommer att uppmärksamma dagen med flera olika aktiviteter. Höjdpunkten blir när alla skolans elever får se och höra Fredrik Lindströms föreläsning ”Världens dåligaste språk”.

Under språkdagen 2015 gästades Åmål av rapartisten Petter. I år bjuder skolan in eleverna till en föreläsning med komikern, författaren, regissören, programledaren och språkhistorikern Fredrik Lindström.

Hårdrockstrummis

Fredrik Lindström är gammal hårdrockstrummis och doktorand i nordisk språkhistoria. Tillsammans med bland andra Kristian Luuk ringde han upp folk och skojade med dem i radioprogrammet Hassan.

Lindström har regisserat två långfilmer, Vuxna människor och känd från tv och han har varit medmanusförfattare till tv-serierna c/o Segemyhr och Detta har hänt.

På senare år har han gjort bildningsprogram för SVT, Värsta språket och Svenska dialektmysterier.

Inte minst är han känd som domare i tv-succén ”På spåret”.

– Vi är mycket glada över att kunna ge våra elever möjligheten att få möta en så kunnig och underhållande föredragshållare som Fredrik Lindström. Föreläsningen passar extra bra in i år med tanke på det omfattande läsprojektet Läslyftet som Åmåls kommun precis har sjösatt i kommunens alla skolor och förskolor, säger Karlbergsgymnasiets enhetschef Roger Engström i ett pressmeddelande.

Ytterligare aktiviteter under dagen bland annat en språk-picknick och en musikfrågesport.

Det kommer också att ges information om Åmåls kommuns och Karlbergsgymnasiets utbytesprogram.

26 september är den europeiska språkdagen. Karlbergsgymnasiet kommer att uppmärksamma dagen med flera olika aktiviteter. Höjdpunkten blir när alla skolans elever får se och höra Fredrik Lindströms föreläsning ”Världens dåligaste språk”.

Under språkdagen 2015 gästades Åmål av rapartisten Petter. I år bjuder skolan in eleverna till en föreläsning med komikern, författaren, regissören, programledaren och språkhistorikern Fredrik Lindström.

Hårdrockstrummis

Fredrik Lindström är gammal hårdrockstrummis och doktorand i nordisk språkhistoria. Tillsammans med bland andra Kristian Luuk ringde han upp folk och skojade med dem i radioprogrammet Hassan.

Lindström har regisserat två långfilmer, Vuxna människor och känd från tv och han har varit medmanusförfattare till tv-serierna c/o Segemyhr och Detta har hänt.

På senare år har han gjort bildningsprogram för SVT, Värsta språket och Svenska dialektmysterier.

Inte minst är han känd som domare i tv-succén ”På spåret”.

– Vi är mycket glada över att kunna ge våra elever möjligheten att få möta en så kunnig och underhållande föredragshållare som Fredrik Lindström. Föreläsningen passar extra bra in i år med tanke på det omfattande läsprojektet Läslyftet som Åmåls kommun precis har sjösatt i kommunens alla skolor och förskolor, säger Karlbergsgymnasiets enhetschef Roger Engström i ett pressmeddelande.

Ytterligare aktiviteter under dagen bland annat en språk-picknick och en musikfrågesport.

Det kommer också att ges information om Åmåls kommuns och Karlbergsgymnasiets utbytesprogram.