2016-07-15 12:29

2016-07-15 12:33

Gokartbanan vid Brevik uppfyller kraven

GOKART: Motorklubbens nye ordförande hoppfull

Hoppfullt. Efter 16-års stridigheter med grannar och kommunen om ljudnivån kring gokartbanan verkar Åmåls Motorklubb hittat en öppning. Ett opartiskt företag från Norrköping har utfört mätningar av banan, vilken visar att banan uppfyller kraven för att få användas till träningar.

Det verkar som att Åmåls Motorklubb ska få öppna sin träningsverksamhet på gokartbanan i Brevik igen. Det har gått över tio år sedan klubbens gokartförare var tvungna att börja pendla till Uddevalla för att fortsätta utöva sin sport.

Många intresserade

– Det finns många motorintresserade ungdomar i den här staden och det är fel att de måste pendla till Uddevalla flera gånger i veckan för att träna när vi har en fin bana här, säger Peter Johansson som tar över ordföranderollen i Åmåls Motorklubb efter årsskiftet.

Lång kamp

Stridigheterna kring gokartbanan började redan år 2000 i samband med att det byggdes nya stugor kring området. Några av de nyinflyttade grannarna tyckte att det lät alldeles för mycket från gokartbanan och lämnade in klagomål till Åmåls kommun.

För hög ljudnivå

Bullerberäkningar genomfördes som visade att ljudnivån överskred den tillåtna maxgränsen.

2005 beslutade bygg- och miljönämnden att motorklubben inte fick ha sina träningar på banan förrän de hade satt upp bullerplank.

– Bullerplank är för dyrt för att vi ska ha råd med det. Men under de senaste åren har bland annat Naturvårdsverket ändrat sina regler till vår fördel. Vi beslutade oss för att bekosta en ny mätning för att se hur vi ligger till i dag, säger Peter Johansson.

Alla krav uppfyllda

Ett oberoende företag från Norrköping genomförde mätningarna och drog slutsatsen att det inte finns några problem. Alla krav är uppfyllda för att banan skulle kunna användas till träningar.

Kan överklaga

Nu har grannarna tid på sig till slutet av nästa vecka att lämna in en egen mätning till kommunen som motbevisar motorklubbens dokument. I början av augusti förväntas kommunen ge besked om beslutet från 2005 gäller, eller om det upphävs.

– Det ser lovande ut. Åmåls Motorklubb fyller 80 år i år. Det vore en väldigt fin present om vi kunde få börja annonsera om att det finns en gokartbana som går att träna på för alla motorintresserade, säger Peter Johansson.

Det verkar som att Åmåls Motorklubb ska få öppna sin träningsverksamhet på gokartbanan i Brevik igen. Det har gått över tio år sedan klubbens gokartförare var tvungna att börja pendla till Uddevalla för att fortsätta utöva sin sport.

Många intresserade

– Det finns många motorintresserade ungdomar i den här staden och det är fel att de måste pendla till Uddevalla flera gånger i veckan för att träna när vi har en fin bana här, säger Peter Johansson som tar över ordföranderollen i Åmåls Motorklubb efter årsskiftet.

Lång kamp

Stridigheterna kring gokartbanan började redan år 2000 i samband med att det byggdes nya stugor kring området. Några av de nyinflyttade grannarna tyckte att det lät alldeles för mycket från gokartbanan och lämnade in klagomål till Åmåls kommun.

För hög ljudnivå

Bullerberäkningar genomfördes som visade att ljudnivån överskred den tillåtna maxgränsen.

2005 beslutade bygg- och miljönämnden att motorklubben inte fick ha sina träningar på banan förrän de hade satt upp bullerplank.

– Bullerplank är för dyrt för att vi ska ha råd med det. Men under de senaste åren har bland annat Naturvårdsverket ändrat sina regler till vår fördel. Vi beslutade oss för att bekosta en ny mätning för att se hur vi ligger till i dag, säger Peter Johansson.

Alla krav uppfyllda

Ett oberoende företag från Norrköping genomförde mätningarna och drog slutsatsen att det inte finns några problem. Alla krav är uppfyllda för att banan skulle kunna användas till träningar.

Kan överklaga

Nu har grannarna tid på sig till slutet av nästa vecka att lämna in en egen mätning till kommunen som motbevisar motorklubbens dokument. I början av augusti förväntas kommunen ge besked om beslutet från 2005 gäller, eller om det upphävs.

– Det ser lovande ut. Åmåls Motorklubb fyller 80 år i år. Det vore en väldigt fin present om vi kunde få börja annonsera om att det finns en gokartbana som går att träna på för alla motorintresserade, säger Peter Johansson.

  • Emma Bäckström

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.