2016-04-01 13:30

2016-04-01 14:08

Fengersfors har fått fiber

FÄRDIGBYGGT: Officiell invigning

Efter ett halvårs grävarbete och några veckors provkörning invigdes fibernätet i Fengersfors på torsdagseftermiddagen.

Det är som bekant den ekonomiska föreningen Fröskog Fiber som anslutit Fengersfors till sitt nätverk. Från början ingick inte tätorten i föreningens planer, men saker och ting ändrades längs vägen.

– Det här är det första området i Åmåls kommun med hundraprocentig fibertäckning, säger Göran Karlsson, som representerade både Stadsnät i Åmål AB, Såab, och Åmåls Kommunfastigheter AB, Åkab, vid den officiella invigningen.

Grävarbetet i Fengersfors inleddes lite smått i slutet av september förra året och kom i gång på allvar månaden efter. Mycket förarbetet utfördes av ortsborna själva.

– Det har varit roligt att se vilket engagemang det finns för fibernätet i samhället, säger Gustav Dahlstrand, ordförande i Fröskog Fiber.

Sammanlagt har entreprenören Nordisk Service Installation AB, NSI, grävt ned 21 000 meter kabel i Fengersfors, där nu 65 procent av fastigheterna är anslutna till nätverket. Totalt rör det sig om 85 villor och 41 lägenheter, däribland samtliga byggnader som ägs av Åkab.

– Det har varit väldigt trevligt att bygga här, säger Joakim Anderberg, vd för NSI. Det är inte alltid samarbetet fungerar lika bra med ortsborna.

När Fröskog Fiber bildades 2012 såg det ut som om Fengersfors skulle hamna utanför nätverket. Dels var tätorten inte berättigad till landsbygdsstöd, dels saknades tillräckligt med intresse bland ortsborna. I slutändan roddes projektet ändå i hamn genom samarbete med Åkab.

– Nu är vår strävan är att nå hundraprocentig fibertäckning över hela Åmåls kommun, säger Göran Karlsson.

Det är som bekant den ekonomiska föreningen Fröskog Fiber som anslutit Fengersfors till sitt nätverk. Från början ingick inte tätorten i föreningens planer, men saker och ting ändrades längs vägen.

– Det här är det första området i Åmåls kommun med hundraprocentig fibertäckning, säger Göran Karlsson, som representerade både Stadsnät i Åmål AB, Såab, och Åmåls Kommunfastigheter AB, Åkab, vid den officiella invigningen.

Grävarbetet i Fengersfors inleddes lite smått i slutet av september förra året och kom i gång på allvar månaden efter. Mycket förarbetet utfördes av ortsborna själva.

– Det har varit roligt att se vilket engagemang det finns för fibernätet i samhället, säger Gustav Dahlstrand, ordförande i Fröskog Fiber.

Sammanlagt har entreprenören Nordisk Service Installation AB, NSI, grävt ned 21 000 meter kabel i Fengersfors, där nu 65 procent av fastigheterna är anslutna till nätverket. Totalt rör det sig om 85 villor och 41 lägenheter, däribland samtliga byggnader som ägs av Åkab.

– Det har varit väldigt trevligt att bygga här, säger Joakim Anderberg, vd för NSI. Det är inte alltid samarbetet fungerar lika bra med ortsborna.

När Fröskog Fiber bildades 2012 såg det ut som om Fengersfors skulle hamna utanför nätverket. Dels var tätorten inte berättigad till landsbygdsstöd, dels saknades tillräckligt med intresse bland ortsborna. I slutändan roddes projektet ändå i hamn genom samarbete med Åkab.

– Nu är vår strävan är att nå hundraprocentig fibertäckning över hela Åmåls kommun, säger Göran Karlsson.