2015-12-18 15:38

2015-12-18 15:38

Bo-Inge Källvik hyllades som Årets Åmålsledare

ÅMÅL–SÄFFLE: Diplom och blommor delades ut på Medborgarhuset

Bo-Inge Källvik i Åmåls innebandyklubb får Åmåls kommuns ledarpris 2015.
– Hedrande och stimulerande, säger pristagaren.

Priset delades ut i samband med att Åmåls och Säffles gemensamma teknik- och fritidsförvaltning hade sin traditionella julfest i Medborgarhuset i Säffle på torsdagen.

Många roller

Bo-Inge Källvik är en entusiast och eldsjäl som i många stycken personifierar innebandyn i Åmål. Han har varit ledare i Åmåls IBK sedan klubben bildades på 1990-talet. Han har varit styrelseledamot, materialförvaltare och ungdomsledare och är för närvarande ledare för P06-laget men hjälper även till bland de ännu yngre lagen.

Han är i hög grad delaktig i den förnämliga utveckling som skett på tjejsidan där klubben nyligen startat en grupp som på sikt ska resultera i att klubben får ett damseniorlag igen.

Satsar på tjejer

– Bo-Inge Källvik har ett finger med i det mesta som berör klubbens verksamhet, kort sagt en riktig eldsjäl, sa teknik- och fritidsnämndens ordförande Mikael Norén (S) då han överlämnade priset och en blomsterbukett.

Kärlek till bygden

Säffles ledarpris gick till Kjell Olsson från Långserud. Han är en stor ledarprofil inom den värmländska idrotten och har tidigare belönats med en rad fina utmärkelser för sin ledargärning, bland annat av Riksidrottsförbundet.

– Han personifierar den entusiastiske eldsjälen som brinner av kärlek till sin hembygd, sa teknik- och fritidsnämndens ordförande Mikael Norén då han delade ut priset.

Skolidrott

Kjell Olsson får priset bland annat för sitt långvariga engagemang i Långseruds IF och det arbete som han i årtionden har lagt ned för skolidrotten i Säffle och Värmland.

Gemensamt mål

– Jag trivs att arbeta tillsammans med andra människor som drivs av ett gemensamt mål. Det har varit fantastiskt att arbeta med idrotten, inte minst skolidrotten, och jag har inga planer på att varva ned ännu, sa Kjell Olsson.

Vid julfesten avtackades också ett antal anställda som avgår med pension samt fem som varit anställda i 25 år.

Priset delades ut i samband med att Åmåls och Säffles gemensamma teknik- och fritidsförvaltning hade sin traditionella julfest i Medborgarhuset i Säffle på torsdagen.

Många roller

Bo-Inge Källvik är en entusiast och eldsjäl som i många stycken personifierar innebandyn i Åmål. Han har varit ledare i Åmåls IBK sedan klubben bildades på 1990-talet. Han har varit styrelseledamot, materialförvaltare och ungdomsledare och är för närvarande ledare för P06-laget men hjälper även till bland de ännu yngre lagen.

Han är i hög grad delaktig i den förnämliga utveckling som skett på tjejsidan där klubben nyligen startat en grupp som på sikt ska resultera i att klubben får ett damseniorlag igen.

Satsar på tjejer

– Bo-Inge Källvik har ett finger med i det mesta som berör klubbens verksamhet, kort sagt en riktig eldsjäl, sa teknik- och fritidsnämndens ordförande Mikael Norén (S) då han överlämnade priset och en blomsterbukett.

Kärlek till bygden

Säffles ledarpris gick till Kjell Olsson från Långserud. Han är en stor ledarprofil inom den värmländska idrotten och har tidigare belönats med en rad fina utmärkelser för sin ledargärning, bland annat av Riksidrottsförbundet.

– Han personifierar den entusiastiske eldsjälen som brinner av kärlek till sin hembygd, sa teknik- och fritidsnämndens ordförande Mikael Norén då han delade ut priset.

Skolidrott

Kjell Olsson får priset bland annat för sitt långvariga engagemang i Långseruds IF och det arbete som han i årtionden har lagt ned för skolidrotten i Säffle och Värmland.

Gemensamt mål

– Jag trivs att arbeta tillsammans med andra människor som drivs av ett gemensamt mål. Det har varit fantastiskt att arbeta med idrotten, inte minst skolidrotten, och jag har inga planer på att varva ned ännu, sa Kjell Olsson.

Vid julfesten avtackades också ett antal anställda som avgår med pension samt fem som varit anställda i 25 år.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.