2015-12-09 20:00

2015-12-09 20:01

Lärarna får säga sitt om skolflytten

ÅMÅL: Halt i processen

Efter att frågan om flytt av elever mellan Södra skolan och Rösparksskolan i Åmål uppmärksammats, så verkar nu processen ha saktats ned.

På onsdagen hölls ett stort informationsmöte, där förvaltningschef Catrin Eriksson och ansvariga rektorer, berättade för personalen på skolorna om vad förslaget i detalj går ut på. Mbl-förhandlingen är framskjuten till den 21 december.

– Det känns bra. För det här har gått alldeles för fort, säger Eva Erhardt, ordförande i Lärarförbundet i Åmål.

Stormöte hölls

Kent Jönsson, enhetschef för grundskolan i Åmål, har arbetat fram förslaget som innebär att skolklasser från och med nästa läsår ska flyttas mellan Södra skolan och Rösparksskolan. Förra tisdagen kallades de fackliga organisationerna till information om den nya organisationen. Och redan denna vecka skulle en mbl-förhandling ha hållits med det uttalade målet att det skulle leda tilll beslut i frågan.

Men i stället hölls alltså ett stort möte, där all personal i grundskolans F-6 i Åmåls kommun informerades.

– Vi fick en uttömmande förklaring till varför det här förslaget lagts, säger Eva Erhardt på Lärarförbundet. Jag tror att våra medlemmar är nöjda med vad som framkom på mötet. Nu fick vi en inblick i vad som är problemen. Det handlar inte bara om integration, utan om hur vi skall kunna ta hand om alla elever på ett bra sätt, och samtidigt utnyttja resurserna.

”Helt tagna på sängen”

Problemet var snarare att planerna inte tidigare delgivits den berörda personalen.

– Vi blev helt tagna på sängen av det här förslaget, säger Eva Erhardt.

Lärarförbundets ordförande upplever att det, efter mötet, finns en större förståelse bland medlemmarna för skolledningens situation.

– Nu fortsätter vi arbeta med förslagen på hur vi skall lösa problemen med grundskolan i Åmål. Jag kommer att gå tillbaka till mina medlemmar och lyssna in hur de ställer sig. Det är deras åsikter jag skall ha med mig till MBL-förhandlingarna. säger Eva Erhardt.

Slutmålet i förslaget till omorganisation är att årskurs 4 till 6, samt förberedelseklasserna, går på Södra skolan, och att årskurs 1 till 3, samt förskoleklasserna, går på Rösparksskolan. Omorganisationen skulle lösa två problem, dels att Rösparksskolan är trångbodd i modulerna, dels bekymret med att det uppstått integrationsproblem.

I förslaget skulle inga nya ettor eller förskoleklasser börja på Södra skolan i höst och de elever som går i årskurs tre på Rösparksskolan skulle börja fyran på Södra.

Inser problemen

Även Lärarnas riksförbund, och kommunombudet Rune Johansson, inser problemen som grundskolan i Åmål brottas med.

– Något måste göras åt situationen, det är helt klart. Men när och hur det ska göras är en sak som politikerna ytterst får ta ställning till, säger Rune Johansson.

Ett förslag som kom upp på onsdagens möte är att man i stället för att flytta en årskurs i taget under tre års tid, skulle flytta alla på en gång. För att slippa en utdragen process.

– Vad som är smidigast är svårt att säga. Det kan också bli en alldeles för stor grej att hantera, att flytta alla på en gång, säger Johansson.

På onsdagen hölls ett stort informationsmöte, där förvaltningschef Catrin Eriksson och ansvariga rektorer, berättade för personalen på skolorna om vad förslaget i detalj går ut på. Mbl-förhandlingen är framskjuten till den 21 december.

– Det känns bra. För det här har gått alldeles för fort, säger Eva Erhardt, ordförande i Lärarförbundet i Åmål.

Stormöte hölls

Kent Jönsson, enhetschef för grundskolan i Åmål, har arbetat fram förslaget som innebär att skolklasser från och med nästa läsår ska flyttas mellan Södra skolan och Rösparksskolan. Förra tisdagen kallades de fackliga organisationerna till information om den nya organisationen. Och redan denna vecka skulle en mbl-förhandling ha hållits med det uttalade målet att det skulle leda tilll beslut i frågan.

Men i stället hölls alltså ett stort möte, där all personal i grundskolans F-6 i Åmåls kommun informerades.

– Vi fick en uttömmande förklaring till varför det här förslaget lagts, säger Eva Erhardt på Lärarförbundet. Jag tror att våra medlemmar är nöjda med vad som framkom på mötet. Nu fick vi en inblick i vad som är problemen. Det handlar inte bara om integration, utan om hur vi skall kunna ta hand om alla elever på ett bra sätt, och samtidigt utnyttja resurserna.

”Helt tagna på sängen”

Problemet var snarare att planerna inte tidigare delgivits den berörda personalen.

– Vi blev helt tagna på sängen av det här förslaget, säger Eva Erhardt.

Lärarförbundets ordförande upplever att det, efter mötet, finns en större förståelse bland medlemmarna för skolledningens situation.

– Nu fortsätter vi arbeta med förslagen på hur vi skall lösa problemen med grundskolan i Åmål. Jag kommer att gå tillbaka till mina medlemmar och lyssna in hur de ställer sig. Det är deras åsikter jag skall ha med mig till MBL-förhandlingarna. säger Eva Erhardt.

Slutmålet i förslaget till omorganisation är att årskurs 4 till 6, samt förberedelseklasserna, går på Södra skolan, och att årskurs 1 till 3, samt förskoleklasserna, går på Rösparksskolan. Omorganisationen skulle lösa två problem, dels att Rösparksskolan är trångbodd i modulerna, dels bekymret med att det uppstått integrationsproblem.

I förslaget skulle inga nya ettor eller förskoleklasser börja på Södra skolan i höst och de elever som går i årskurs tre på Rösparksskolan skulle börja fyran på Södra.

Inser problemen

Även Lärarnas riksförbund, och kommunombudet Rune Johansson, inser problemen som grundskolan i Åmål brottas med.

– Något måste göras åt situationen, det är helt klart. Men när och hur det ska göras är en sak som politikerna ytterst får ta ställning till, säger Rune Johansson.

Ett förslag som kom upp på onsdagens möte är att man i stället för att flytta en årskurs i taget under tre års tid, skulle flytta alla på en gång. För att slippa en utdragen process.

– Vad som är smidigast är svårt att säga. Det kan också bli en alldeles för stor grej att hantera, att flytta alla på en gång, säger Johansson.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.