2015-12-01 12:52

2015-12-01 12:52

Syföreningsauktion drog in 41 000 kronor

ÅMÅL: Trivsam fredagskväll i församlingshemmet

Stora Berga kyrkliga syförening bjöd på en trivsam fredagskväll och samlade in 41 360 kronor till välgörande ändamål.
– Det blev jättelyckat. Alla var så glada och nöäjda, säger Ellinor Lilljeqvist, diakon i Åmåls församling.

Det märktes tidigt att det skulle bli en lyckad kväll i Åmåls församlingshem, när syföreningsdamerna bjöd in till sin årliga julbasar, med auktion och försäljning i fredags. Starten för försäljningen av bakade kakor var satt till halv sex men redan klockan fem knackade de första besökarna på dörren hos kökspersonalen och ville handla.

Alla kakor försvann

Och i motsats till förra året så försvann alla kakor och allt bröd från försäljningsborden, redan innan själva auktionen drog igång.

Kvällen inleddes från scenen, där Åmåls luciakandidater sjöng vackert under ledning av Johanna Friberg. Församlingens nya diakon, Ellinor Liljeqvist, höll i andakten, tände ljus, läste dikt och talade tänkvärt. Alla tillsammans förenades i bön, Fader Vår.

Som vanligt styrde och ställde Tage Eriksson från scen. Han inledde med ett lotteri, innan det blev tid för kaffepaus. Därefter följde kvällens huvudattraktion, auktionen. Någon klubba behöver inte Eriksson. Skänkt och tillverkade varor hittade snabbt nya ägare och pengarna – för en god sak – flödade.

Det var hög stämning runt borden hela kvällen och deltagarna bjöd glatt och lättade på plånböckerna frikostigt. Det ledde till att betydligt mer pengar kunde samlas in till välgörande ändamål i år, än förra året.

Fördelas senare

Stora Berga kyrkliga syförenings auktionskväll drog alltså in över 41 000 kronor till välgörande ändamål. Hur pengarna fördelas bestäms vid föreningens uppföljningsmöte.

Det märktes tidigt att det skulle bli en lyckad kväll i Åmåls församlingshem, när syföreningsdamerna bjöd in till sin årliga julbasar, med auktion och försäljning i fredags. Starten för försäljningen av bakade kakor var satt till halv sex men redan klockan fem knackade de första besökarna på dörren hos kökspersonalen och ville handla.

Alla kakor försvann

Och i motsats till förra året så försvann alla kakor och allt bröd från försäljningsborden, redan innan själva auktionen drog igång.

Kvällen inleddes från scenen, där Åmåls luciakandidater sjöng vackert under ledning av Johanna Friberg. Församlingens nya diakon, Ellinor Liljeqvist, höll i andakten, tände ljus, läste dikt och talade tänkvärt. Alla tillsammans förenades i bön, Fader Vår.

Som vanligt styrde och ställde Tage Eriksson från scen. Han inledde med ett lotteri, innan det blev tid för kaffepaus. Därefter följde kvällens huvudattraktion, auktionen. Någon klubba behöver inte Eriksson. Skänkt och tillverkade varor hittade snabbt nya ägare och pengarna – för en god sak – flödade.

Det var hög stämning runt borden hela kvällen och deltagarna bjöd glatt och lättade på plånböckerna frikostigt. Det ledde till att betydligt mer pengar kunde samlas in till välgörande ändamål i år, än förra året.

Fördelas senare

Stora Berga kyrkliga syförenings auktionskväll drog alltså in över 41 000 kronor till välgörande ändamål. Hur pengarna fördelas bestäms vid föreningens uppföljningsmöte.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.