2015-11-30 10:22

2015-11-30 10:22

Mat, fotboll och musik för fler kulturella möten

ÅMÅL: Kulturbasar hölls i gamla kyrkan

Mat är kultur. Nyfriterad falafel, bullar och rader av piroger stod uppdukade i Kulturmagasinet, gamla kyrkan, när det i lördags ordnades kulturbasar. Dessutom blev det musik, dans och tal och spelare och tränare i fotbollslaget FT Åmål presenterade sig på scenen.

Maten var det mest påtagliga på basaren och det första som mötte besökarna när de klev in genom portarna. På borden var framdukat allt möjligt att provsmaka. Khaled Khamis och Lubana Mire lockade med nyfriterad falafel, något som går hem i många kulturer. Khaled Khamis formade fasta ovaler med sitt specialverktyg och tryckte ut bollarna i oljan.

Många hade förberett olika sorters matiga pajer och piroger, men där fanns också en hel del bakverk och sötsaker. En av besökarna på kulturbasaren var Margaretha Mohlin som provsmakade en potatispirog och hade påsen full med persilja som hon fyndat.

Bakom kulturbasaren stod föreningen Care and share och Studieförbundet Vuxenskolan och ett fullmatat scenprogram var förberett. Under dagen blev det såväl dansuppvisning som rap och allsång. Åmåls luciakandidater kom på besök och fotbollsspelarna i nybildade FT Åmål presenterade sig tillsammans med sina tränare.

– FT står för fred och trygghet, förklarade Marit Johansson som tränar laget tillsammans med Ribal Khaled och Nedal Abbud.

Ribal Khaled gick för dagen på kryckor efter att ha stukat foten på träningen.

Drygt ett år i Åmål

Hiba Khamis och Dalaa Khaled, som går i femman respektive sexan på Södra skolan, kommer från Syrien och flydde till Sverige tillsammans med sina familjer för två och ett halvt år sedan. I drygt ett år har flickorna bott i Åmål.

– Vi trodde inte att vi skulle kunna tala svenska, men nu kan vi tala ganska bra, säger de.

De berättade från scenen om sin flykt över havet och höll ett tacktal till Åmål och till Sverige för att de fått komma hit till tryggheten och för att de får gå i skola här.

– Vi älskar våra fröknar, säger de.

Göran Johansson och Håkan Björnson från löparklubben Spring Åmål passade för sin del på att tacka Care and shares aktiva för deras hjälp som flaggvakter vid stadsloppet i somras och bjöd in alla att delta i klubbens träningar. Fyra eritreanska killar dök också upp redan förmiddagen därpå.

Maten var det mest påtagliga på basaren och det första som mötte besökarna när de klev in genom portarna. På borden var framdukat allt möjligt att provsmaka. Khaled Khamis och Lubana Mire lockade med nyfriterad falafel, något som går hem i många kulturer. Khaled Khamis formade fasta ovaler med sitt specialverktyg och tryckte ut bollarna i oljan.

Många hade förberett olika sorters matiga pajer och piroger, men där fanns också en hel del bakverk och sötsaker. En av besökarna på kulturbasaren var Margaretha Mohlin som provsmakade en potatispirog och hade påsen full med persilja som hon fyndat.

Bakom kulturbasaren stod föreningen Care and share och Studieförbundet Vuxenskolan och ett fullmatat scenprogram var förberett. Under dagen blev det såväl dansuppvisning som rap och allsång. Åmåls luciakandidater kom på besök och fotbollsspelarna i nybildade FT Åmål presenterade sig tillsammans med sina tränare.

– FT står för fred och trygghet, förklarade Marit Johansson som tränar laget tillsammans med Ribal Khaled och Nedal Abbud.

Ribal Khaled gick för dagen på kryckor efter att ha stukat foten på träningen.

Drygt ett år i Åmål

Hiba Khamis och Dalaa Khaled, som går i femman respektive sexan på Södra skolan, kommer från Syrien och flydde till Sverige tillsammans med sina familjer för två och ett halvt år sedan. I drygt ett år har flickorna bott i Åmål.

– Vi trodde inte att vi skulle kunna tala svenska, men nu kan vi tala ganska bra, säger de.

De berättade från scenen om sin flykt över havet och höll ett tacktal till Åmål och till Sverige för att de fått komma hit till tryggheten och för att de får gå i skola här.

– Vi älskar våra fröknar, säger de.

Göran Johansson och Håkan Björnson från löparklubben Spring Åmål passade för sin del på att tacka Care and shares aktiva för deras hjälp som flaggvakter vid stadsloppet i somras och bjöd in alla att delta i klubbens träningar. Fyra eritreanska killar dök också upp redan förmiddagen därpå.