2015-11-16 09:15

2015-11-16 09:15

Nya elever lockades med framtidslöften

ÅMÅL: Massor av aktvitet när Karlbergsgymnasiet hade öppet hus

Hur värvas elever till en skola? Till exempel kan man utlova goda jobbmöjligheter efter studenten. Den taktiken användes flitigt när Karlbergsgymnasiet i Åmål hade öppet hus i lördags.

Alla program och profiler visade upp sig från sin bästa sida när Karlbergsgymnasiet slog upp portarna för allmänheten. Många sökte sig direkt till A-hallen, fotbollseleverna lirade futsal, men det var elprogrammet som lyckades bäst med att aktivera besökarna. Både på entréplan och i elsalarna kunde de som ville utmana varandra i nattduell a`la tv-programmet ”Mästarnas mästare”.

– Vi har byggt utrustningen tillsammans som ett projekt, säger idékläckaren och läraren Leif Bryngelsson. Det var ett sätt för eleverna att lära sig koppla den senaste led-tekniken.

Handelsprogrammet använde också teknisk utrustning för att dra till sig uppmärksamhet. Vid en strategiskt placerad dator kunde besökarna tillverka egna reklamaffischer och designa virtuella skyltfönster.

– Det är ganska vanligt att våra elever får jobb direkt efter utbildningen, i alla fall timanställningar, säger handelsläraren Ewa Öberg Gruffman.

Flera alternativ

Jobbmöjligheterna betonades även omvårdnadsklassrummen, dit besökare lockades med diverse provtagningar.

– Det finns många styrkor med vårt program, säger läraren Lena Stridsberg. Antingen kan man gå rätt ut och arbeta, eller så kan man läsa upp behörigheten på universitet. Det finns stor efterfrågan på folk i alla delar av vården.

Ett helt annat hägrar för musikesteten Filip Jovanov. Antingen slår han igenom med sitt band, eller så blir han musiklärare.

– För mig fanns det inget annat alternativ till musikprogrammet, säger han.

Utanför aulan anordnades en minimässa med åtta UF-företag. Bakom ett av borden satt Elin Olsson och Frida Ödman, som tillsammans med kompisen Clara Zetterberg driver Your Angel UF. Flickorna säljer egentillverkade smycken och skänker halva vinsten till flyktinghjälp.

– Det är första dagen vi är i gång, men många har redan visat intresse för våra saker på Facebook, säger Frida Ödman.

Alla program och profiler visade upp sig från sin bästa sida när Karlbergsgymnasiet slog upp portarna för allmänheten. Många sökte sig direkt till A-hallen, fotbollseleverna lirade futsal, men det var elprogrammet som lyckades bäst med att aktivera besökarna. Både på entréplan och i elsalarna kunde de som ville utmana varandra i nattduell a`la tv-programmet ”Mästarnas mästare”.

– Vi har byggt utrustningen tillsammans som ett projekt, säger idékläckaren och läraren Leif Bryngelsson. Det var ett sätt för eleverna att lära sig koppla den senaste led-tekniken.

Handelsprogrammet använde också teknisk utrustning för att dra till sig uppmärksamhet. Vid en strategiskt placerad dator kunde besökarna tillverka egna reklamaffischer och designa virtuella skyltfönster.

– Det är ganska vanligt att våra elever får jobb direkt efter utbildningen, i alla fall timanställningar, säger handelsläraren Ewa Öberg Gruffman.

Flera alternativ

Jobbmöjligheterna betonades även omvårdnadsklassrummen, dit besökare lockades med diverse provtagningar.

– Det finns många styrkor med vårt program, säger läraren Lena Stridsberg. Antingen kan man gå rätt ut och arbeta, eller så kan man läsa upp behörigheten på universitet. Det finns stor efterfrågan på folk i alla delar av vården.

Ett helt annat hägrar för musikesteten Filip Jovanov. Antingen slår han igenom med sitt band, eller så blir han musiklärare.

– För mig fanns det inget annat alternativ till musikprogrammet, säger han.

Utanför aulan anordnades en minimässa med åtta UF-företag. Bakom ett av borden satt Elin Olsson och Frida Ödman, som tillsammans med kompisen Clara Zetterberg driver Your Angel UF. Flickorna säljer egentillverkade smycken och skänker halva vinsten till flyktinghjälp.

– Det är första dagen vi är i gång, men många har redan visat intresse för våra saker på Facebook, säger Frida Ödman.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.