2015-11-02 16:19

2015-11-02 16:19

Bokdagar behöver ökat anslag för att överleva

ÅMÅL: Ideella krafter tryter – pengar måste till

Hot. Bokdagar i Dalsland är hotat i framtiden. De ideella krafterna går på knäna och får att kunna sköta administrationen behövs ett ökat pengaanslag, säger Bokdagars huvudansvariga, Anita K Alexandersson.

Dalslands litteraturförening får inte den höjning av anslagen som föreningen vill ha. Västra Götalandsregionens kulturnämnd har sagt nej till föreningens begäran om ett ökat årligt anslag från 400 000 till totalt en miljon.

– Jag orkar helt enkelt inte längre, säger Anita K Alexandersson om sitt ideella engagemang för bland annat Bokdagar i Dalsland, som arrangeras i Åmål.

Litteraturföreningen sökte totalt en miljon kronor för hela året, bland annat för att kunna heltidsanställa en person på kontroret i Åmål. Nu blev det visserligen en höjning jämfört med tidigare anslag, men bara från 400 000 kronor till 450 000 om året i tre år.

Samma i sex år

– Vi har haft samma anslag i sex år för vår utåtriktade verksamhet: novelldagen, författarkvällarna och Bokdagar, säger Anita K Alexandersson som är huvudansvarig för Bokdagar. Vi begärde en höjning för att kunna säkerställa framtida arrangemang, men så fick vi det är beskedet som var en riktig kalldusch. Arrangemang som Bokdagar är högst ovisst om vi kan klara av i framtiden. I alla fall på den höga nivå vi haft hittills.

Nyckelfigurer

Förutom Anita K Alexandersson är det ytterligare en nyckelfigur i litteraturföreningen som kommer att dra ned på sitt ideella engagemang. För att säkerställa framtiden för föreningen och för dess evenemang, var det en nödvändighet med ökat anslag.

– Därför var det här beskedet en kalldusch. Det känns som att gå in i en vägg.

Anita Alexandersson är den som varit med från början och drivit bokdagarna ideellt i alla år. Nu menar hon att det hela arrangemanget riskerar att gå under.

Ett gott rykte

Bokdagar i Dalsland har genom åren arbetat upp ett gott rykte och arrangemanget lockar varje år till sig svensk författarelit. Andra arrangörer runt om i landet vänder sig till Bokdagar i Dalsland och Anita K Alexandersson för att titta på hur de bär sig åt för att ro arrangemanget i hamn i Åmål.

Men med det förslagna anslaget till Dalslands litteraturförening blir kostymen för stor för arrangemanget. Risken finns att bokdagarna läggs ned.

Dalslands litteraturförening får inte den höjning av anslagen som föreningen vill ha. Västra Götalandsregionens kulturnämnd har sagt nej till föreningens begäran om ett ökat årligt anslag från 400 000 till totalt en miljon.

– Jag orkar helt enkelt inte längre, säger Anita K Alexandersson om sitt ideella engagemang för bland annat Bokdagar i Dalsland, som arrangeras i Åmål.

Litteraturföreningen sökte totalt en miljon kronor för hela året, bland annat för att kunna heltidsanställa en person på kontroret i Åmål. Nu blev det visserligen en höjning jämfört med tidigare anslag, men bara från 400 000 kronor till 450 000 om året i tre år.

Samma i sex år

– Vi har haft samma anslag i sex år för vår utåtriktade verksamhet: novelldagen, författarkvällarna och Bokdagar, säger Anita K Alexandersson som är huvudansvarig för Bokdagar. Vi begärde en höjning för att kunna säkerställa framtida arrangemang, men så fick vi det är beskedet som var en riktig kalldusch. Arrangemang som Bokdagar är högst ovisst om vi kan klara av i framtiden. I alla fall på den höga nivå vi haft hittills.

Nyckelfigurer

Förutom Anita K Alexandersson är det ytterligare en nyckelfigur i litteraturföreningen som kommer att dra ned på sitt ideella engagemang. För att säkerställa framtiden för föreningen och för dess evenemang, var det en nödvändighet med ökat anslag.

– Därför var det här beskedet en kalldusch. Det känns som att gå in i en vägg.

Anita Alexandersson är den som varit med från början och drivit bokdagarna ideellt i alla år. Nu menar hon att det hela arrangemanget riskerar att gå under.

Ett gott rykte

Bokdagar i Dalsland har genom åren arbetat upp ett gott rykte och arrangemanget lockar varje år till sig svensk författarelit. Andra arrangörer runt om i landet vänder sig till Bokdagar i Dalsland och Anita K Alexandersson för att titta på hur de bär sig åt för att ro arrangemanget i hamn i Åmål.

Men med det förslagna anslaget till Dalslands litteraturförening blir kostymen för stor för arrangemanget. Risken finns att bokdagarna läggs ned.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.