2015-10-16 19:00

2015-10-16 19:00

Fyndläge bland loppisborden i bygdegården

TÖSSE: Blommor, handarbeten och hembakat dominerar

Några hundra personer kommer innan lördagen är över att ha strosat runt bland loppisborden som för tillfället fyller Tösse bygdegård.
– Det är roligt att se vad andra köper, säger utställaren Camilla Lindblad.

Loppmarknader har blivit något av en specialitet för Tösse bygdegårdsförening. Tre gånger om året fyller de sin samlingslokal med knallar, våffeldoft och besökare. God tillströmning är närmast en nödvändighet, eftersom intäkten från marknaderna är föreningens största intäktskälla. Utan den skulle det bli svårt att klara av drift och underhåll.

– Det är lite jobbigt med alla förberedelser, men när vi väl kommer i gång går allt per automatik, säger Jeanette Eriksson, som ingår i arrangörsgruppen.

Mitt i smeten

Årets höstloppis inleddes i går och avslutas i eftermiddag. Fram till dess kommer borden att krylla av allt från böcker och hembakt till kläder och gamla bruksföremål. Mitt i smeten står som vanligt Fengersforsbon Ann-Kristin Nicklasson, som den här gången har tagit med sig glasfigurer och egenodlade pelargoner.

– På sistone har jag börjat syssla en del med pollinering, berättar hon. Jag tar frön från en blomma och lägger på en annan. Det blir spännande att se vad pollineringen resulterar i.

Bordsgrannen Zaida Guldbransson från Eriksbyn säljer också hemmagjorda produkter, fast av ett lite vintrigare slag. På en vackert virkad duk har hon lagt fram rader med varma, färgglada vantar, mössor och strumpor.

– Om inte annat kan sakerna fungera som julklappar, säger Zaida Guldbransson, och fortsätter virka.

Loppmarknader har blivit något av en specialitet för Tösse bygdegårdsförening. Tre gånger om året fyller de sin samlingslokal med knallar, våffeldoft och besökare. God tillströmning är närmast en nödvändighet, eftersom intäkten från marknaderna är föreningens största intäktskälla. Utan den skulle det bli svårt att klara av drift och underhåll.

– Det är lite jobbigt med alla förberedelser, men när vi väl kommer i gång går allt per automatik, säger Jeanette Eriksson, som ingår i arrangörsgruppen.

Mitt i smeten

Årets höstloppis inleddes i går och avslutas i eftermiddag. Fram till dess kommer borden att krylla av allt från böcker och hembakt till kläder och gamla bruksföremål. Mitt i smeten står som vanligt Fengersforsbon Ann-Kristin Nicklasson, som den här gången har tagit med sig glasfigurer och egenodlade pelargoner.

– På sistone har jag börjat syssla en del med pollinering, berättar hon. Jag tar frön från en blomma och lägger på en annan. Det blir spännande att se vad pollineringen resulterar i.

Bordsgrannen Zaida Guldbransson från Eriksbyn säljer också hemmagjorda produkter, fast av ett lite vintrigare slag. På en vackert virkad duk har hon lagt fram rader med varma, färgglada vantar, mössor och strumpor.

– Om inte annat kan sakerna fungera som julklappar, säger Zaida Guldbransson, och fortsätter virka.