Pendlare vägrar ge upp

VÄRMLAND: Beslut om tågstopp i morgon

Som NWT berättade för en vecka sedan tyder allt på att Värmlandstrafiks styrelse i morgon fattar beslut om att lägga ner 17 tågstationer runt om i länet. Men medlemmarna i Värmlandspendlarna ger inte upp utan protesterar in i det sista.
Publicerad: 2012-09-27 09:34
LÄS OCKSÅ:

Timmen innan styrelsen sätter sig till bords på fredagen tänker medlemmar och pendlare ha en manifestation utanför Värmlandstrafiks kontor i Karlstad.

– Politikerna måste förstå att de fattar beslut som påverkar vår framtid. Värmlandstrafik behandlar oss som om vi inte finns, men vi är många som pendlar från de nedläggningshotade stationerna, säger Sara Enqvist från Frykåsen.

Kortare restid

Ända sedan NWT i maj avslöjade nedläggningsplanerna har pendlargruppen och andra landsbygdsföreträdare försökt förmå Värmlandstrafik att ändra sitt förslag. Men hittills ligger förslaget fast, med motiveringen att restiden mellan de största orterna ska minskas för att på så sätt locka fler resenärer.

Hösten 2013 ska de hotade stationerna läggas ner, enligt förslaget. Och så blir det enligt den rundringning som NWT gjorde till Värmlandstrafiks styrelseledamöter i förra veckan.

Förstör bolaget

Bara ordförande Jesper Jansson (MP) var och är tydlig med att han kommer att rösta nej.

– Det finns inget i förslaget som pekar på förbättringar. Det riskerar tvärtom att förstöra bolagets rykte och då måste jag säga nej.

Värmlandspendlarna forsätter även driva frågan att det är Region Värmland som ska fatta beslut om tågstationernas framtid och inte Värmlandstrafik. Region Värmland är dock tydligt med att Värmlandstrafik äger frågan.

– Vi i styrelsen har fått klart mandat. Några förlorar, flera vinner. Jag har förståelse för de synpunkter som finns, men har också förtroende för att tjänstemännen som lagt förslaget kan sin sak, säger styrelseledamoten Angelica Rage (S).

Kasper Norling
054-19 98 45
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Stationerna som hotas

Värmlandsbanan: Ås, Lerot, Ottebol, Brunsberg, Lene, Fagerås

Fryksdalsbanan: Stjerneskolan, Oleby, Badabruk, Ivarsbjörke, Edsbjörke, Ingmår, Kolsnäs, Rottneros, Öjervik, Frykåsen, Trångstad

Källa:

Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Sugen på att börja odla dina egna kryddor?

Då är du inte ensam, intresset för egna örtagårdar blomstrar för fullt och dagens Hus & hem ger tips och inspiration.

– Travtips V86 och V75 med startlistor.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se