Några få tunga krav för mer tillväxt i länet
VÄRMLAND: Fyra företagsorgansorganisationer sitter vid samma bord
De har renodlat problemen genom att ställa förslag till åtgärder på sex prioriterade områden.
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
I många år har samarbetet mellan Värmlands företagsorganisationer varit svagt.
Nu tar man nya tag och de som nu agerar gemensamt är Företagarna Värmland, Handelskammaren Värmland, LRF Värmland och Svenskt Näringsliv Värmland.
– Tillsammans representerar vi merparten av de 12 000 företag som finns i Värmland, säger Urban Svanberg, Svenskt Näringsliv.
De fyra organisationerna är missnöjda med politikernas sätt att hantera frågor om infrastruktur, var och när man ska bygga ut väg och järnväg.
– De planer som finns i dag är ett slags smörgåsbord där alla önskemål finns med, men utan prioritering, säger Erik Evestam, LRF.
Företagarna efterlyser en hårdare prioritering, som alla aktörer i länet kan enas kring.
– Det krävs för att vi ska bli skickligare på att lobba för vår infrastruktur, förklarar Annalena Hultman, vd för Handelskammaren. Vi måste välja ut någon del och se till att alla aktörer alltid pratar och lobbar för det i alla sammanhang.
På måndag deltar de i ett möte arrangerat av Region Värmland där politiker och myndigheter i länet ska diskutera länets framtida tillväxtstrategi. Nu fruktar företagarna att det mynnar ut i ännu ett dokument utan åtgärder.
– Det måste bli mer verkstad, ända ner på tjänstemannanivå, säger Erik Evestam.
När det gäller offentliga upphandlingar vill de ha stopp på ”osund konkurrens” från kommuner mot privata företag. De vill att större upphandlingar delas upp i mindre, så att fler aktörer kan vara med.
De slår också ett slag för bredband på landsbygden och efterlyser fler kommunala handlingsplaner som når alla företag och invånare.
– Inför ett regionalt bidrag för bredband på landsbygd, föreslår Urban Svanberg.
Företag behöver ibland tillstånd för olika investeringar – miljötillstånd, bygglov, tillsyn av djur och livsmedelshantering, med mera.
– I dag vet företagarna inte när de får beslut om tillstånd, det är ett måste, säger Erik Evestam.
– på de senaste åren har vi förlorat tusentals jobb för att det inte finns detaljplaner för företag som vill etablera eller bygga ut, säger han.
– Var fjärde ungdom i länet är arbetslös. Många företag vill anställa, men har svårt att hitta personal med rätt kompetens. De utbildningar som arbetar tillsammans med företag och med praktik ger ofta snabbare anställning och högre lön.








































































