"En budget med storstadsperspektiv"
BUDGET
– Den har ett storstadsperspektiv och den kommer att leda till att tusenstals nya arbetssökande strömmar in i fas 3, säger hon.
Till skillnad från sina borgerliga riksdagskolleger tror hon inte att Värmland tjänar på sänkt bolagsskatt.
– Det finns inget som säger att det leder till fler jobb. Det här är en budget där alla småpartier fått in sina önskemål och sedan har man plussat på med moderaternas skattesänkningar i form av minskad bolagsskatt.
Resultatet sammanfattar hon som en utgiftsbudget utan jobbfokus.
– Hittills har den regeringen hållit ordning på finanserna. Men nu ökar man utgifterna samtidigt som man missar att satsa på jobben.
Högman är också kritisk mot att inte mer läggs på utbildning, och då särskilt på mellanstora universitetet som det i Karlstad
– Det är slöseri med befintliga resurser. Den borgerliga regeringen väljer att satsa på storstäderna. Det gäller både utbildning och infrastruktur.



































































