Fortsatt satsning på väg och järnväg

BUDGET

Det blir knappast några nya band att klippa i Värmland när regeringen storsatsar på infrastrukturen. Men arbetet fortsätter med att rusta upp vägar och järnvägar och se till att tågen kommer och går i tid.
Publicerad: 2012-09-20 19:50 | Uppdaterad: 2012-09-21 09:30
LÄS OCKSÅ:
Tågen ska komma och gå i tid.
Foto: Evelina Gustavsson
 [Förstora] 

Sunneriksdagsmannen Jan-Evert Rådhström (M) är mycket nöjd med regeringens satsning på infrastrukturen.

Det handlar om 100 miljarder extra för perioden 2014-2025. Stora enskilda projekt har redan offentliggjorts – Ostlänken i Östergötland, delar av järnvägen Göteborg-Borås och mer tunnelbana i Stockholm.

Men vad blir det till Värmland?

– Det vore felaktigt att peka ut objekten nu. Första ska ramarna fastställas i höstens infrastrukturproposition, därefter är det Trafikverket och regionerna som ska säga sitt, innan de enskilda objekten fastställs under 2013, säger Rådström.

Utöver fler mötesspår på sträckan Kristinehamn-Karlstad-Kil kan det bli pengar till flyttning av rangeringen på Karlstads central plus ett resecentrum.

Sedan hoppas Rådström på en ny inriktning av Vänersjöfarten, med pråmtrafik mellan de värmländska industrierna och utskeppningshamnen i Göteborg.

Nobelbanan till Örebro är däremot inte aktuell.

– Den skulle kosta 15–20 miljarder kronor. En sådan satsning ligger väldigt långt bort.

Arne Skorup
054-19 96 13
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan
LÄS OCKSÅ:
Är det bra att elitserien i ishockey byter namn?


Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Hus & hem fokuserar i dag på en blomma som kommer i många färger och skepnader: klematis, som är många trädgårdsodlares favorit.

– Travtips V86, V75.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Är det bra att elitserien i ishockey byter namn?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se