Matkunderna räcker inte till alla
HANDEL: Många slåss om livsmedelskakan
– Någon måste tappa. Men det ska inte bli vi, säger Konsum Värmlands informationschef Klas Olsson.
Foto: Bjorn Mattisson [Förstora]
Lidl öppnar snart ny butik i Filipstad och planerar även för etablering i centrala Sunne. Ica satsar vidare och i Grums invigde Konsum Värmland i går sin nyrenoverade butik. Företaget vill även bygga nya affärer, framför allt i Karlstad.
– Konkurrens är ingen nyhet, men vi får inte sitta stilla. Problemet är att Värmland inte har någon tillväxt. Ny livsmedelshandel föder inte mer livsmedelshandel, men vi tror ändå på Värmland och därför vågar vi fortsätta investera, säger Klas Olsson.
Agerar i Filipstad
Den ökade konkurrensen i Filipstad tvingar Konsum Värmland att agera.
– Vi har stormarknad i centrala Filipstad och Pekås på infarten. Vi ser över en förändring, men hur kan jag inte berätta om i dag.
Vinner på den ökande konkurrensen gör kunderna. Magnus Kroon är utvecklingschef på Svensk Handel och enligt honom leder de ökade kraven och konkurrensen till bättre butiker med ökat utbud och service.
– I exempelvis Filipstad kommer den ökade konkurrensen att utveckla handeln som helhet.
Priset då – hur har det påverkats av den ökade konkurrensen och lågpriskedjornas etablering de senaste åren?
– De har ju självklart satt press på de andra aktörerna, men framför allt har kunderna blivit mer medvetna om priset och prisvärdet.
Jämfört med 1970 spenderar vi betydligt mindre av vår disponibla inkomst i mataffären. 32 procent mot 47.
– Vi konsumerar på ett annat sätt i dag, bland annat lägger vi allt mer på restaurangbesök.
Antalet livsmedelsbutiker i Sverige har på drygt 50 år minskat från 39 000 till 6 000.
– Omstruktureringen har gått från mindre till större butiker, konstaterar Magnus Kroon.
Framtidens butik?
– Den kommer att ha mer tjänster kopplade till produkterna, som kockutbildningar. Gränserna kommer än mer att suddas ut mellan handel, tjänster och upplevelser.
Det låter som att den lilla butiken på landsbygden får det svårt?
– Urbaniseringen forsätter, ja. Men konsumenter gillar också att uppleva nya saker och jag tror absolut att turismen kan ge nya möjligheter för hela Värmland.







































































