Två misstänks för flera åldringsbrott
VÄRMLAND/SÖDERTÄLJE: Fastnade i rutinkontroll i Södertälje
Två fall har hittats i Värmland – och det kan handla om fler.
De två personerna fastnade i vad polisen beskriver som en rutinkontroll i Södertälje för lite drygt två veckor sedan.
– Man sammankopplar då de här två med flera åldringsbrott på olika platser i landet, främst via signalement, säger Tommy Lindh, pressinformatör vid Värmlandspolisen.
Bostad i Värmland
En utredning tar vid och en husrannsakan genomförs i deras bostad. Och där hittas gods som härleds till ett fall i Värmland. Utredningen fortsätter även här och polisen kommer fram till att paret haft en bostad i den norra delen av länet.
– Vi ser igenom ärenden och kommer fram till att de sannolikt har lurat fler äldre. Hittills har vi kunnat knyta dem till ytterligare ett ärende genom påträffat gods, säger Lindh.
Kan finnas flera fall
De två fallen det handlar om är i Hagfors och Storfors den 22 juli. Och enligt Lindh kan det röra sig om fler.
– Det finns fler ärenden som kan stämma in på dem sett till signalement, men det är inte tillräckligt i nuläget. Vi kan behöva fotokonfrontationer med de drabbade och det kan vara knepigt. Men vi jobbar på det och arbetet fortgår också med att knyta dem till ytterligare brott.
Det är väl inte helt vanligt ni griper personer misstänkta för åldringsbrott?
– Nej, vi ligger tyvärr på under en procent lösta åldringsbrott. Men det är bra att vi kan samverka nationellt på det här sättet för att öka våra möjligheter, säger Tommy Lindh.
































































