Stor tryck på fiskekort efter sabotage

VÄRMLAND/DALSLAND: Efter sabotaget mot fiskodlingen i Vårvik

Efter sabotaget mot fiskeodlingen i Vårvik går telefonen varm på turistbyrån i Bengtsfors.
Med tiotusentals regnbågslaxar i sjön har efterfrågan på fiskekort ökat rejält.
Publicerad: 2012-08-23 08:40
LÄS OCKSÅ:

Redan på måndag morgon började det ringa på turistbyrån i Bengtsfors.

– Det har varit en del samtal om fiskekort men det är också många som bara ringer och undrar över vad som har hänt, säger Louise Morich som är turistvärdinna.

Försäljningen av fiskekort har mångdubblats under de senaste dagarna.

– Jag vet inte exakt hur många vi har sålt, men sen är det ju inte bara vi som tillhandahåller kort.

I den andra änden av sjön Västra Silen är det lugnt ännu så länge.

– Här har vi inte sålt ett enda fiskekort, jag vet inte om vi ens har fått ett enda samtal, säger Therese Sjöstedt på turistbyrån i Årjäng.

Oro för övrig fisk

Enligt Conny Westman som är ordförande i Västra Silens fiskevårdsområde drogs det mycket regnbågslax i trakterna kring Bengtsfors under måndagen. Och de fiskare som söker sig till sjön kan i praktiken fiska hur mycket de vill.

– För ädelfisk som öring, röding och lax gäller fyra fiskar per kalenderdag. Men regnbågslax kan man dra hur mycket man vill.

Han är orolig över utsläppet och ser tillströmningen av sportfiskare som något positivt.

– Vi är glada ju snabbare fisken kommer ur sjön. Det är en ren katastrof det som har inträffat för regnbågarna kan vara till fördärv för övrig fisk. Vi har till exempel ett fint öringsbestånd som vi är rädda om.

Från fiskevårdsområdets sida har man dock förståelse för förlusten som drabbat Ålands fiskförädling. Därför har man gett företaget tillstånd att fiska med garn för att kunna återbörda så mycket fisk man kan. Det är dock oklart om man ens kommer att utnyttja den möjligheten.

– Det vi framför allt är rädda för är att regnbågarna ska gå upp i lekbäckarna. Gör de det och trycker undan leken i höst så kan det fördärva ett par års lek i bäckarna om man har otur. De som har gjort det här vet inte vilken skada de har gjort, säger Conny Westman.

Jens Magnusson
0573-76 10 71
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se