Femåring fick fel medicindos

TANDVÅRD: Tre förväxlingar på tre år

Tre gånger under loppet av tre år har ett mycket potent smärtstillande medel förväxlats inom folktandvården i Värmland. Nu har äntligen åtgärder vidtagits som ska förhindra ett upprepande.
Publicerad: 2012-08-15 18:10

När en tandläkare ska göra ett ingrepp på en patient krävs det att patienten är någorlunda lugn, inte minst när det handlar om ett barn. Ibland är det inte så och då kan man behöva ge patienten lugnande medel.

På folktandvårdens kliniker i Värmland använder man i sådana situationer ett mycket potent bedövningsmedel som också kan användas för att söva en patient. ”Iakttag försiktighet vid förskrivning” står det i Fass, den svenska ”läkemedelsbibeln”.

På flera kliniker har man haft det potenta bedövningsmedlet i två olika styrkor, ett svagare som sprutas in i munnen och ett starkare som ges via ändtarmen. Och tre gånger på tre år har personal på olika kliniker av misstag tagit den starkare i stället för den svagare varianten.

Tredje gången

Den senaste händelsen inträffade i Arvika i vintras. Socialstyrelsens utredning visar att en tandläkare då redan använde den svagare varianten när en annan tandläkare också ansåg sig behöva ge medicinen.

Den starkare varianten stod ensam kvar i läkemedelsförrådet och utan att tänka sig för och utan att kontrollera tog den andre tandläkaren denna och gav patienten, ett femårigt barn, en dos. Det hjälpte inte heller att den felaktiga varianten låg i en plastpåse med röd tejp där det stod ”Ska kasseras”.

Misstaget upptäcktes nästan omedelbart när medicineringen skrevs in i patientjournalen, också det ett avsteg från gällande rutiner.

Ambulans till Karlstad

Den femåriga patienten blev hängig och ”skrattig” och efter kontakt med flera läkare skickades denna med ambulans till Centralsjukhuset i Karlstad för att kunna övervakas av barnläkare.

Socialstyrelsens utredare riktar kritik mot den tandläkare som begick misstaget, särskilt mot bakgrund av två liknande händelser inträffat på senare år. Men samtidigt får denne beröm för att ha agerat föredömligt när misstaget väl upptäckts.

Numera måste en tandläkare ha med sig en annan person när det potenta läkemedlet hämtas ut. Kliniken i Arvika har dessutom bestämt att den starkare varianten inte längre ska finnas hemma.

Håkan Gynnå
054-19 96 19
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se