Pengar till kräftprojekt

VÄRMLAND

Havs- och vattenmyndigheten har beviljat 300 000 kronor till Hushållningssällskapets projekt Astacus - bevara och utveckla flodkräftbestånden i Sverige.
Publicerad: 2012-08-10 08:29
LÄS OCKSÅ:

Projektet ska i huvudsak inriktas på att utveckla odlingen av flodkräftor och informationsspridning. Hushållningssällskapet i Värmland har totalt ansökt om 900 000 kronor för att driva projektet under tre år, men pengar måste sökas årligen.

Under våren har Havs- och vattenmyndigheten beviljat drygt 1,3 miljoner kronor till olika projekt för att bevara flodkräftan som är allvarligt hotad av kräftpest.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

En spegling
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se