Landsbygdens dag
Ölmhult, Söndag
För 25 år sedan bildades Ölmhults intresseförening för att hålla liv i bygden. För 24:e året i följd ordnade de med Landsbygdens dag på söndagen - i bygdens gamla skola som de köpt för att ha som samlingspunkt.
Publicerad: 2012-07-30 08:44
Mats Toresson, Väse, passade på att fika på skolgården vid Ölmhults gamla skola, när landsbygdens dag firades.
Foto: Fredrik Karlsson [Förstora]
Foto: Fredrik Karlsson [Förstora]
På söndagen kom 463 betalande från när och fjärran, många hemvändare just för denna dag, för att ta del av ett diger program som toppades av Lill-Babs och Benneth Fagerlund som framträdde från ett lastbilsflak.
i ett av de tidigare klassrummen såg många utställningen av gamla klassfoton, där man kunde hitta både sig själv, gamla kompisar och grannar.
Friluftsgudstjänst, lunchmat, sagostund och godisregn och Nyeds dragspelsklubb fyllde resten av dagen.

Kristinehamn: Värmlands Museum
Arvika: Set Sail IF Sotar Blixt-leden i Arvika
Kristinehamn: Kristinehamns Konstmuseum
Karlstad: Kitchen & Table
Forshaga: Auktionshallen Geijersgatan 2
Karlstad: Auktionsverket i
Arvika: Johans Diversehandel Mosseberg maskingränd 2








































































