Potatisodlare oroas av de skånska knölarna

VÄRMLAND: Kräftgång för potatisodlingarna i länet

Värmländska potatisodlare menar att lokala knölar hotas av skånsk färskpotatis. Lokala odlare kan inte hänga med i konkurrensen från söder, och potatisodlingarna i Värmland krymper.
Publicerad: 2012-07-21 17:40
Hans Andersson, Lennart Ellmo, Anna Wilen, Lars Björsell och Andreas Grenegård värnar den lokalproducerade potatisen.
Foto: Anders Hanson
 [Förstora] 
Då den värmländska färskpotatisen är färdig har den skånska funnits på marknaden en månad.
Foto: Anders Hanson
 [Förstora] 

Potatisodlarföreningens ordförande Lars Björsell är bekymrad. Anledningen stavas skånska knölar.

– Framförallt handlar det om färskpotatisen. Vi ligger en månad efter jämfört med Skåne. Vår färskpotatis är färdig i mitten av juli och då har priset på färskpotatis sjunkit, säger han.

Kanske följer blomkål

De värmländska potatisodlarna har förhandlat upp priset hos flera stora uppköpare, men odlarna menar att den skånska potatisen ändå är ett hot.

– Det finns vissa uppköpare som inte vill betala så mycket utan köper in skånsk potatis istället. Jag tror dock de flesta konsumenter i Värmland vill kunna handla lokalproducerad potatis i sin butik, säger Lars Björsell.

Enligt Lars Björsell finns det i nuläget ett tjugotal potatisodlare i Värmland som ägnar sig åt kommersiell verksamhet. Siffran kan dock sjunka.

– För tio år sedan fanns det omkring 1000 hektar potatisodling i länet. Nu kanske det finns 400 hektar och trenden är inte bra, säger han.

Odlarna är rädda att potatisen ska gå samma öde till mötes som blomkålen.

– Vi odlade blomkål i slutet av 80-talet och i början av 90-talet. Vi i fick ett oerhört lågt pris och kunde inte konkurera med den skånska blomkålen så vi slutade odla. Året efteråt ville uppköpare ha vår blomkål, men då hade vi ju ingen, säger odlare Anna Wilen.

Karl Enn Henricsson
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se