Värmlandstrafik vill lägga ned 17 tågstationer

TRAFIK: Bybor i Lene utanför Kil rasar mot förslaget

Nästa år kan hela elva stationer på Fryksdalsbanan och sex stationer på Värmlandsbanan försvinna.
– Bedrövligt. Det motsäger ju hela Värmlandstrafiks idé och innebär ett nytt slag mot landsbygden, säger Stig Helgesson i Lene utanför Kil.
Publicerad: 2012-05-05 13:11
LÄS OCKSÅ:
Värmlandstrafik föreslår för sin styrelse och ägare att hela 17 mindre stationer på Fryksdalsbanan och Värmlandsbanan läggs ned. En av dem är stationen i Lene väster om Kil.
Foto: Mikael Lindblom
 [Förstora] 
Stig Helgesson och Gabriella Berg från Lene blir upprörda när de får veta att Värmlandstrafik planerar en nedläggning av deras station. "Det blir jättesvårt att bo kvar här om tågen slutar att stanna", säger Gabriella Berg.
Foto: Mikael Lindblom
 [Förstora] 

Sedan många år pågår det en utredning inom Värmlandstrafik där man ser över antalet tågstationer. Nu har man bestämt sig för att föreslå att många av de mindre stationerna på Fryksdalsbanan och Värmlandsbanan läggs ned. Totalt kan så många som 17 stationer bli utan trafik från hösten 2013. För eleverna ska tågen ersättas av skolbussar.

– Det finns flera orsaker till att vi kommer att föreslå en minskning av antalet tågstopp inför det nya trafikförsörjningsprogrammet för 2013. En är att vi vill minska restiden på banorna, något som många resenärer önskar. I snitt tjänar vi tre minuter per station som läggs ned och många av dem har ett begränsat antal resenärer, säger Värmlandstrafiks vd Lars Bull.

Det skulle kunna korta restiden från Torsby till Karlstad med en halvtimme och från Charlottenberg till Kristinehamn med knappt 20 minuter.

– Dessutom finns det krav på upprustning vid de här stationerna och bara en del av våra tåg stannar vid dem i dag, något som gör det otydligt för resenärerna, fortsätter han.

”Ett nytt slag mot landsbygden”

Men nedläggningsförslaget möts av kraftiga protester när NWT besöker stationen i Lene väster om Kil.

– Bedrövligt. Det motsäger ju hela Värmlandstrafiks idé och innebär ett nytt slag mot landsbygden. I stället borde de satsa på fler tågavgångar. Nu måste folk köpa bil och det är kanske det de vill eftersom grusvägen genom byn plötsligt får asfalt, säger Stig Helgesson som började pendla med tåget till Karlstad 1974.

”Blir svårt att bo kvar”

– Fruktansvärt. Det blir jättesvårt att bo kvar här om tågen slutar att stanna. Jag blir så arg så jag finner inte ord. Järnvägen är det som vi har lyft fram för de som har funderat på att bosätta sig här, säger Gabriella Berg.

Det blir nu upp till Värmlandstrafiks styrelse och ägare att senare i år besluta om man säger ja eller nej till förslaget om nedläggning av stationerna.

Christer Wik
054-19 97 80
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Frågan
Tycker du att Värmlandstrafik sköter tågtrafiken bra?
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se