2016-03-03 10:25

2016-03-03 10:25

Naturskyddsföreningen större än någonsin

VÄRMLAND

Intresset för Naturskyddsföreningen har aldrig varit större. Föreningen har nu 224 000 medlemmar.

– Att vi blir fler och fler visar både att de frågor vi arbetar med är viktiga för många människor och att vi gör nytta. Många brinner för klimatarbetet, frågorna om kemikalier, jordbruk och mat, säger föreningens ordförande, Johanna Sandahl, i ett pressmeddelande.

I Värmland ökade Naturskyddsföreningen i Karlstad med 16,1 procent och Hammarö ökade med 14,8 procent. Det län som stod för den största ökningen var Halland med hela 18,9 procent. Mora stod för en ökning med 60 procent, nästan dubbelt så mycket som Varberg som ökade med 32,9 procent.

– Att vi blir fler och fler visar både att de frågor vi arbetar med är viktiga för många människor och att vi gör nytta. Många brinner för klimatarbetet, frågorna om kemikalier, jordbruk och mat, säger föreningens ordförande, Johanna Sandahl, i ett pressmeddelande.

I Värmland ökade Naturskyddsföreningen i Karlstad med 16,1 procent och Hammarö ökade med 14,8 procent. Det län som stod för den största ökningen var Halland med hela 18,9 procent. Mora stod för en ökning med 60 procent, nästan dubbelt så mycket som Varberg som ökade med 32,9 procent.