2015-10-30 06:00

2015-10-30 06:00

Stor skillnad i fördelningen av flyktingar

VÄRMLAND: Filipstad har relativt flest, Hammarö minst

Värmland inhyser relativt sett fler flyktingar än genomsnittet för hela riket. Och det skiljer sig markant inom länet. I Filipstads kommun finns 55 gånger fler flyktingar i förhållande till befolkningen än i Hammarö.

Migrationsverket hade 1 oktober 108 557 personer i sitt boendesystem. Det motsvarar 11 personer per 1 000 invånare om man slår ut det på hela landets befolkning.

Motsvarande siffra för Värmland var 18 per 1 000 invånare. I faktiska tal var det 4 885 personer som Migrationsverket hade placerade i Värmland.

Av dem fanns 825 personer i Filipstads kommun. Det motsvarar 78 personer per 1 000 invånare vilket var den högsta siffran i länet med Hagfors på andra plats med 46 flyktingar per 1 000 invånare och Torsby på tredje med 41 följt av Kristinehamn med 40 per 1 000 invånare.

Längst ner på listan hamnade Hammarö som med 22 boende hade drygt 1,4 flyktingar per 1 000 invånare (siffrorna i tabellen är avrundade till närmaste heltal när det gäller antalet per 1 000 invånare).

Vad säger du om att Filipstad får så många fler jämfört med Hammarö?

– Jag har kritiserat tidigare att det inte är någon styrning på det. Att det inte är det nu har jag förståelse för, säger Filipstads kommunalråd Per Gruvberger (S).

Från kommunens sida har man inte mycket att säga till om när det gäller placeringarna.

– Det är fortfarande marknaden som styr och det är fri etableringsrätt. Och att det nu är kris och det kommer in så mycket folk att man tar vad som helst, säger Gruvberger och berättar att den relativa siffran nu är uppe i nästan 100 per 1 000 invånare då det öppnades ett nytt boende under onsdagen.

Orolig för framtiden

När det gäller hur kommunens ekonomi påverkas av det stora antalet flyktingar är Gruvberger mest oroligt för vad det kan få för vad som händer med bristande etablering på arbetsmarknaden och när det är så mycket folk i områden där det är en sviktande arbetsmarknad.

– Vad det gäller kort sikt är det mer att vi inte kan utföra uppdraget, vi får helt enkelt inte tag i socionomer och lärare även om vi får pengar, säger Gruvberger.

Att det skiljer så markant inom länet menar han beror på att det är tomma lokaler som styr helt och hållet.

– Och då styr det mot landsbygden, säger Gruvberger.

Det är också en förklaring som Hammarös kommunalråd Siw Gidlöf (S) ger.

– Vi har inga tomma hus som står och väntar, säger Gidlöf och nämner att man för närvarande har 41 boende i kommunen och att man anmält att man anmält över 60 platser som tak över huvudet.

Migrationsverket hade 1 oktober 108 557 personer i sitt boendesystem. Det motsvarar 11 personer per 1 000 invånare om man slår ut det på hela landets befolkning.

Motsvarande siffra för Värmland var 18 per 1 000 invånare. I faktiska tal var det 4 885 personer som Migrationsverket hade placerade i Värmland.

Av dem fanns 825 personer i Filipstads kommun. Det motsvarar 78 personer per 1 000 invånare vilket var den högsta siffran i länet med Hagfors på andra plats med 46 flyktingar per 1 000 invånare och Torsby på tredje med 41 följt av Kristinehamn med 40 per 1 000 invånare.

Längst ner på listan hamnade Hammarö som med 22 boende hade drygt 1,4 flyktingar per 1 000 invånare (siffrorna i tabellen är avrundade till närmaste heltal när det gäller antalet per 1 000 invånare).

Vad säger du om att Filipstad får så många fler jämfört med Hammarö?

– Jag har kritiserat tidigare att det inte är någon styrning på det. Att det inte är det nu har jag förståelse för, säger Filipstads kommunalråd Per Gruvberger (S).

Från kommunens sida har man inte mycket att säga till om när det gäller placeringarna.

– Det är fortfarande marknaden som styr och det är fri etableringsrätt. Och att det nu är kris och det kommer in så mycket folk att man tar vad som helst, säger Gruvberger och berättar att den relativa siffran nu är uppe i nästan 100 per 1 000 invånare då det öppnades ett nytt boende under onsdagen.

Orolig för framtiden

När det gäller hur kommunens ekonomi påverkas av det stora antalet flyktingar är Gruvberger mest oroligt för vad det kan få för vad som händer med bristande etablering på arbetsmarknaden och när det är så mycket folk i områden där det är en sviktande arbetsmarknad.

– Vad det gäller kort sikt är det mer att vi inte kan utföra uppdraget, vi får helt enkelt inte tag i socionomer och lärare även om vi får pengar, säger Gruvberger.

Att det skiljer så markant inom länet menar han beror på att det är tomma lokaler som styr helt och hållet.

– Och då styr det mot landsbygden, säger Gruvberger.

Det är också en förklaring som Hammarös kommunalråd Siw Gidlöf (S) ger.

– Vi har inga tomma hus som står och väntar, säger Gidlöf och nämner att man för närvarande har 41 boende i kommunen och att man anmält att man anmält över 60 platser som tak över huvudet.

Kommuninv 30/6-15asylboende 1/10per 1000 inv
Filipstad1056282578
Hagfors1183554446
Torsby1196048541
Kristinehamn2416096040
Sunne1315437729
Storfors403911228
Säffle1533941427
Munkfors36887921
Grums893616719
Arvika2577637815
Årjäng982910711
Forshaga11322948
Kil11844464
Eda8493263
Karlstad885252493
Hammarö15363221
    
Värmland274825488518