Finnkulturflytt utreds vidare
TORSBY
Nu väntar en utredning av vilka investeringar som krävs för att göra den möjlig.
Det är inte bara kommunen som är positiv till att flytt Finnkulturcentrum från herrgården i Torsby till den nedlagda skolan i lekvattnet. Även Värmlands museum ser fördelar med en flytt. Men museet ställer också krav om en rejäl satsning för att få till stånd ändamålsenliga och attraktiva lokaler.
– Kommunstyrelsen har nu gett våra tjänstemän i uppdrag att, i samråd med museet, utreda vad dessa satsningar skulle vara och hur mycket det skulle kosta. Utredningen ska presenteras för kommunstyrelsen i december, säger kommunstyrelsens ordförande Håkan Laack (S).
Natur- och kulturpark
Museet och kommunen menar att den planerade norsk-svenska natur- och kulturparken skulle kunna ge Finnkulturcentrum ett ordentligt lyft.
– I förra vecka uppvaktade vi landsbygdsministern för att diskutera den planerade parken, vi vill att det blir ett pilotprojekt i Sverige. I Norge finns redan flera sådana geografiska områden, säger Håkan Laack.







































































