VAR HÄNDE DET?
Torsby | Hela kartan

Margareta mötte vargen i trädgården

LIKENÄS: "Frågade vart är du på väg"

Många skulle nog bli rädda om de stötte på en varg på trädgårdsgången. Men Margareta Persson från Uggenäs norr om Likenäs kände sig lyckligt lottad och pratade med den.
Publicerad: 2012-10-05 14:27

Det var på torsdagsmorgonen som Margareta Persson såg hur bilar började sakta in och stanna på 62:an nedanför hennes hus. Hon trodde att det kanske skett en olycka och gav sig efter en stund ut för att se efter.

– När jag kom nedför trappen på den norra sidan av huset såg jag något sakta komma lunkande på trädgårdsgången. När den var fyra-fem meter från mig stannade den upp och tittade på mig, berättar Margareta.

”Lyckligt lottad”

Hennes första tanke var att det hon såg var en hund, men snart insåg hon att det var en varg.

– Jag frågade ”vart är du på väg?”. Då tittade den på mig lite till innan den vände tvärt och sprang iväg. Strax efteråt började bilarna också åka, berättar Margareta.

– Jag blev aldrig rädd och efter att ha druckit kaffe med gubben och pratat lite om det så pysslade jag i trädgården som vanligt. Jag känner mig bara väldigt lyckligt lottad som fått ha varit med om ett så unikt möte, säger Margareta Persson.

Aron Eriksson
0560-79 10 83
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se