Tryggast hos matkedjorna för sommaranställda
TORSBY OCH SUNNE
Tidigare år har det visat sig att större matvarubutiker och kedjor är de som har bäst arbetsvillkor för ungdomar. Där är det ofta bra ordning på alla papper och bra information kring arbetet till de sommaranställda. Efter första dagen ute bland ungdomarna ser det ut att vara samma situation även i år.
– Så fort jag kommer hit får jag ett papper, skriver på det och får en kopia tillbaka, säger Josefin Henriksson, 22, som har jobbat i Ica-butiken i Torsby tidigare år och är tillbaka över sommaruppehållet från psykologstudierna vid Göteborgs universitet.
För de som arbetar utanför de stora kedjorna ser det annorlunda ut. Även här vet man sedan tidigare år att de ungdomar som säljer jordgubbar, ofta precis utanför matbutikerna, inte är lika välförsedda med avtal och information.
– Har de fått ett anställningsavtal så är det bra. Har det inte fått något så informerar vi dem om att de har rätt till det. Är de under 18 år ska de inte heller behöva hantera kassan själva, vilket vi upplyser dem om, säger LO:s Ulrika Nilsson, kampanjansvarig i Värmland.
Nora Shoki är 17 år och sommarjobbar som försäljare av jordgubbar utanför Ica i Torsby. Tidigare somrar har hon jobbat i trädgården på en kyrkogård och som tränare på Torsbys gymnastikförening. I år fick hon tips från en kompis om jobbet som jordgubbsförsäljare. Kompisen tyckte det var ett bra jobb med bra betalt. Hur mycket Nora Shoki får i lön vet hon däremot inte, trots att hon är i full gång med arbetet.
– Jag vet inte lönen exakt ännu, bara på ett ungefär, runt 70-80 kronor i timmen. Jag har frågat flera gånger, men chefen har sagt att jag ska få reda på det snart, säger Nora Shoki som annars är nöjd med både arbetsplatsen och chefen.
Som sommaranställd har du bland annat rätt till ett anställningsbevis, att få vet vad du har för anställning, vad du ska göra, vilken lön du får, om du omfattas av ett kollektivavtal och hur det funkar om du blir sjuk. Du har också rätt till semesterersättning och ett arbetsintyg när du slutar.
Har du frågor som rör ditt sommarjobb kan du ringa LO:s hjälptelefon för sommaranställda ungdomar: 020- 56 00 56. Du kan också läs mer på: www.sommarjobb.lo.se.
Källa:








































































