"Vill sätta fokus på ideella krafter"

BLEKINGE/RONNEBY

Claes Becklin arbetar för Hela Sverige ska leva och är arrangör för årets Landsbygdsriksdag. Han ser mycket entusiastiskt på de kommande dagarna.
– Det är vikigt att även civilsamhället visar att man tar ansvar för landsbygden, säger han.
Publicerad: 2012-09-06 09:13
LÄS OCKSÅ:

Temat för Landsbygdsriksdagen är ”Hur vi bygger landet och vem gör jobbet”.

– Vi valde det för att framhäva att ideella krafter tar ett stort ansvar för landsbygdens överlevnad och utveckling i dag, säger Claes Becklin.

– Idag finns omkring 5 000 lokala utvecklingsgrupper i landet som arbetar med lösningar på serviceproblem i landsbygden. Och det vill vi visa upp.

Så många nya inslag i arrangemanget kommer det inte att bli när Landsbygdsriksdagen drar i gång i Blekinge idag. Fokus kommer att fästas på seminarier, studiebesök och diskussion som tidigare.

– De största förändringarna kommer att vara rent tekniska. Vi kommer att använda oss av twitter och bloggar och det är nytt för i år, säger Claes Becklin.

– Vi kommer att låna konceptet med framtidssoffan från Sunne, där fyra utvalda gäster diskuterar hur landsbygdens framtid kan komma att se ut.

Förberedelserna inför eventet har varit minutiösa och Claes Becklin arbetar in i det sista inför torsdagen.

Nyamko Sabuni inleder

– Landsbygdsriksdagen har en viktig funktion i samhället, det ger starka signaler om att det finns ett intresse för att utveckla landsbygden, säger han.

Cirka 1 000 personer kommer att delta i arrangemanget kring årets Landsbygdsriksdag. Jämställdhetsminister Nyamko Sabuni inleder arrangemanget i dag torsdag.

– Då kommer även Annie Lööf, LRF:s ordförande Annika Nygårds och Thage G Pettersson att tala och vi kommer att hålla till på Brunnshallarna.

– På fredagen åker vi ut på bussturer på ett antal studiebesök till bland annat Sölvesborg där vi besöker en gurkodling. Utöver det blir det besök på bland annat Karlshamns Energi där man tar upp ämnet grön el. Vi kommer att göra ett tjugotal besök på olika ställen som utgör goda exempel på positiv utveckling av landsbygden, berättar Claes Becklin.

På lördagens schema står seminarier på schemat och ett av dem kommer att hållas av miljöministern Lena Ek.

Pernilla Karlsson Pilquinao
054-19 98 21
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se