VAR HÄNDE DET?
Sunne | Hela kartan

Prostgården blir hem för flyktingbarn

SUNNE: Kommunen satsar 4 020 000 kronor

Sunne kommun klarar inte att följa sitt avtal med Migrationsverket.
De nuvarande lokalerna räcker inte till för både ensamkommande flyktingbarn och besökande ungdomar med uppehållstillstånd.
Därför vill kommunen nu köpa prostgården.
Publicerad: 2012-02-08 09:35
Kyrkoherden Lars Müller flyttade från prostgården ett stenkast från Sunne kyrka till eget boende i höstas. Nu vill Sunne kommun köpa fastigheten åt ensamkommande flyktingbarn.
Foto: Åsa Eneljung
 [Förstora] 

Utgångspriset för prostgården, som tillhör Sunne kyrkliga samhällighet, var 3,2 miljoner kronor. Efter budgivning landade priset på 4 020 000 kronor för Sunne kommun. Då ingår två strandremsor mot Frykensundet.

– Intäkterna vi får från Migrationsverket täcker alla kostnaderför verksamheten och lokalerna,säger Cathrine Larsson, förvaltningschef för socialnämnden.

Tanken är att kommunens ensamkommande flyktingbarn, just nu 10 till antalet, får bo i den 300 kvadratmeter stora prostgården i stället för Parkvillan. I dag blir det trångt där när ungdomarna som fått uppehållstillstånd och egen lägenhet söker sig dit, för att göra läxor och umgås.

– Det tar bara en till två månader att få uppehållstillstånd idag. Ungdomarna är inte redo att klara sig på egen hand så snabbt. Vi behöver ytterligare ett boende där de har stöd runtomkring sig, säger hon.

”Migrationsverket täcker alla kostnader”

I avtalet med Migrationsverket har Sunne tre asylplatser och tre platser för permanent uppehållstillstånd. Genomströmningen beräknas bli 12-18 ungdomar per år.

Socialnämndens arbetsutskott föreslår ett nytt avtal som i realiteten innebär att vi inte tar emot fler ungdomar än idag. Däremot får vi fler platser för permanent uppehållstillstånd som gör att vi får pengar direkt från Migrationsverket istället för att som nu eftersöka dem, säger socialnämndens ordförande, Gunilla Ingemyr.

Det slutgiltiga beslutet fattas av kommunfullmäktige.

Åsa Eneljung
0565-68 82 15
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Sugen på att börja odla dina egna kryddor?

Då är du inte ensam, intresset för egna örtagårdar blomstrar för fullt och dagens Hus & hem ger tips och inspiration.

– Travtips V86 och V75 med startlistor.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se