2016-07-12 08:33

2016-07-12 08:33

Marcus tar cykeln till Trondheim

SUNNE: En utmanande resa som samlar in pengar till Barncancerfonden

Resan mot Trondheim har börjat. Under veckan åker Marcus Gullström 60 mil för att nå slutpunkten och samlar under tiden in pengar till Barncancerfonden. Med cykeln till hjälp och en lätt packning blir resan både en utmaning för egen del och en sporrande uppgift att samla in pengar till fonden.
– Jag vill gärna göra en bra gärning och göra något bra för mig själv, säger Marcus.

Marcus försöker sikta på 10 mil per dag för att ta sig till Trondheim, men det är inga genvägar som tar honom till slutdestinationen. Första dagen gick via Munkfors för att nå första stationen i Stöllet. Leden i Klarälvdalen är en gammal pilgrimsled och ingår i Nidarosvägarna som tog pilgrimsvandrare till S:t Olofs grav i Nidarosdomen.

Att Marcus heter Olof i andranamn gör valet av resväg mer passande, men han gör en egen variant av den gamla pilgrimsvandringen. Under tiden som han tar sig uppåt till Nidaros samlar han in pengar till Barncancerfonden.

Insamling

Att lägga resurserna på viktiga saker har han varit tydlig med under Marcusdagen, som Rottneros IK firade nyligen då Marcus Gullström spelat flest seniormatcher i klubbens historia.

– Jag vet att dom vill ge blommor och sånt, men då vill jag att motsvarande summa går till Barncancerfonden och JonBengtsätern i stället, säger Marcus.

Under resans gång ska han samla in pengar till fonden, och hoppas på att bli bjuden på mat och övernattning så att pengarna går till ändamålet. Första natten, som spenderades i en campingstuga i Stöllet, blev han bjuden på och motsvarande tio procent av kostnaderna gick till insamlingen.

– Jag har jobbat lite innan och har hört lite för med boenden på vägen och mat på någon mack.

Någon glamourösare resa än så är inte tanken och i packningen finns endast förnödenheter som behövs under de fem, sex dagar som resan är tänkt att ta. Marcus försöker göra den tunga resan så lätt som möjligt och i de tio extrakilona på pakethållaren finns spritkök, regnkläder och ombyte med torra kläder.

Och regnkläder var något som behövdes under gårdagen då resan började.

– Det kan ju bara bli bättre nu. Regnkläder på så funkar det nog! Det sämsta är vind, det är ungefär samma som när man spelar fotboll, säger Marcus som inte slås ner av att regnet står som spön i backen.

Mental prövning

Självklart finns även tält och reparationsdelar nerpackat ifall cykeln skulle krångla.

– Jag har haft cykeln i fem år och under de två senaste månaderna har jag haft punka fyra gånger. Någonting säger mig att det här ska jag inte göra, men jag gör ett försök.

Ska man ta sig igenom 60 mil gäller det såklart att vara tränad för uppgiften, men till största del blir det en mental prövning och kunna lägga upp resan på ett sätt så att man inte går ner sig av motgångar som punktering, träsmak eller regn. Det värsta regnet väntade han ut för att få en bra start mot Stöllet, för någon brådska har han inte.

Ska man cykla 10 mil per dag så måste man ha ro i kroppen.

– Jag kommer ju inte åka spettet så jag får mjölksyra efter en mil. Jag har ju hela dagen på mig så jag behöver inte komma fram fort.

Det är inte första gången som Marcus tar en längre tur med cykeln. Tidigare har han cyklat till Idre, Göteborg och har även gjort 200 mil på Nya Zeeland, men då i sällskap med andra. Resan till Trondheim gör han på egen hand.

– Man hinner tänka på vad som betyder mycket i livet. Man är tacksam för möjligheten att kunna göra det här. Jag vill göra en bra gärning och göra något bra för mig.

Marcus försöker sikta på 10 mil per dag för att ta sig till Trondheim, men det är inga genvägar som tar honom till slutdestinationen. Första dagen gick via Munkfors för att nå första stationen i Stöllet. Leden i Klarälvdalen är en gammal pilgrimsled och ingår i Nidarosvägarna som tog pilgrimsvandrare till S:t Olofs grav i Nidarosdomen.

Att Marcus heter Olof i andranamn gör valet av resväg mer passande, men han gör en egen variant av den gamla pilgrimsvandringen. Under tiden som han tar sig uppåt till Nidaros samlar han in pengar till Barncancerfonden.

Insamling

Att lägga resurserna på viktiga saker har han varit tydlig med under Marcusdagen, som Rottneros IK firade nyligen då Marcus Gullström spelat flest seniormatcher i klubbens historia.

– Jag vet att dom vill ge blommor och sånt, men då vill jag att motsvarande summa går till Barncancerfonden och JonBengtsätern i stället, säger Marcus.

Under resans gång ska han samla in pengar till fonden, och hoppas på att bli bjuden på mat och övernattning så att pengarna går till ändamålet. Första natten, som spenderades i en campingstuga i Stöllet, blev han bjuden på och motsvarande tio procent av kostnaderna gick till insamlingen.

– Jag har jobbat lite innan och har hört lite för med boenden på vägen och mat på någon mack.

Någon glamourösare resa än så är inte tanken och i packningen finns endast förnödenheter som behövs under de fem, sex dagar som resan är tänkt att ta. Marcus försöker göra den tunga resan så lätt som möjligt och i de tio extrakilona på pakethållaren finns spritkök, regnkläder och ombyte med torra kläder.

Och regnkläder var något som behövdes under gårdagen då resan började.

– Det kan ju bara bli bättre nu. Regnkläder på så funkar det nog! Det sämsta är vind, det är ungefär samma som när man spelar fotboll, säger Marcus som inte slås ner av att regnet står som spön i backen.

Mental prövning

Självklart finns även tält och reparationsdelar nerpackat ifall cykeln skulle krångla.

– Jag har haft cykeln i fem år och under de två senaste månaderna har jag haft punka fyra gånger. Någonting säger mig att det här ska jag inte göra, men jag gör ett försök.

Ska man ta sig igenom 60 mil gäller det såklart att vara tränad för uppgiften, men till största del blir det en mental prövning och kunna lägga upp resan på ett sätt så att man inte går ner sig av motgångar som punktering, träsmak eller regn. Det värsta regnet väntade han ut för att få en bra start mot Stöllet, för någon brådska har han inte.

Ska man cykla 10 mil per dag så måste man ha ro i kroppen.

– Jag kommer ju inte åka spettet så jag får mjölksyra efter en mil. Jag har ju hela dagen på mig så jag behöver inte komma fram fort.

Det är inte första gången som Marcus tar en längre tur med cykeln. Tidigare har han cyklat till Idre, Göteborg och har även gjort 200 mil på Nya Zeeland, men då i sällskap med andra. Resan till Trondheim gör han på egen hand.

– Man hinner tänka på vad som betyder mycket i livet. Man är tacksam för möjligheten att kunna göra det här. Jag vill göra en bra gärning och göra något bra för mig.

  • Ola Håkansson